'Bankacılar emlakçı olacak'

'Bankacılar emlakçı olacak'

Sayın: Daireler müteahhidin elinde kaldı böyle giderse bankalar emlakçı olacak

'Bankacılar emlakçı olacak'
16px
24px
26.03.2008 07:44
ABONE OLgoogle

Uluslararası piyasaları derinden sarsan kriz, Amerika'da geri ödenmeyen mortgage kredilerinden kaynaklandı. El konulan konutlar satılamayınca fiyatlar hızla düştü.   
 
Sonuçta dünyanın en büyük ekonomisi durgunluk tehlikesiyle karşı karşıya kaldı. Uzmanlar, genel olarak ABD'deki gelişmelerin Türkiye'de yaşanmasına ihtimal vermese de bankacılığın duayenlerinden Zeki Sayın'dan önemli uyarılar geldi. Bir dönem Kamu Bankaları Ortak Yönetim Kurulu başkanlığı da yapan, tasfiye halindeki Emlak Bankası'nın Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Sayın, inşaat sektörüne yönelik çarpıcı uyarılarda bulundu. İç ve dış gelişmelerden dolayı sektörde büyük bir durgunluk yaşandığına dikkat çeken Sayın, sıkıntının artması durumunda bankaların kredi ödeyemeyen tüketicilere ait emlaklara el koyarak satışa çıkaracağını ifade etti.

Küresel kriz ve iç siyasi gelişmelerin emlak piyasasına etkileri konusunda Zaman'a açıklamalarda bulunan Sayın, ABD'de büyük krize sebep olan mortgage'nin Türkiye'de müteahhitlerin değerinin çok üstünde arsa satın almasına sebep olduğuna dikkat çekti.

Sayın, şunları aktardı: "Mortgage kanunu çıktığında, daha ABD krize girmemişti. O dönemde müteahhitler, 3 liralık arsayı 100'e almaya başladı. Ellerindeki parayı buraya verir hale geldiler. Karşılarında orta tabakaya hitap eden TOKİ de olunca bu daireler satılmadı. Üstüne üstlük, faizler de yükseldi." İnşaat sektörünün tedbirini almasını ve en az 3 yıl ağır hareket etmesini tavsiye eden Sayın, "Aksi takdirde böyle devam ederse ileride bankalar emlakçılık rolünü üstlenir. El koydukları daireleri ya kendileri satacaklar ya da yeni mekanizmalar bulacaklar." diye konuştu.

Sayın, depremle ilgili sık sık kötü senaryoların gündeme gelmesinin emlak piyasasını olumsuz etkilediğini düşünüyor. Sorumsuz açıklamalara tepki gösteren Sayın, "Her defasında toprağın altını biliyorlarmış gibi açıklama yapıyorlar. Özellikle Zeytinburnu'ndan Tuzla'ya kadar yıkım olacağını söylüyorlar. Çok sağlam binalarda oturanlar bile kuşku duyar." dedi.
 
Gürhan Savgı/Zaman

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde