Bank Kapital'de zaman aşımı

Bank Kapital'de zaman aşımı

YARGITAY, BANKKAPİTAL'İ ZARARA UĞRATMA DAVASINDA 31 SANIK HAKKINDA KARAR VERDİ.

Bank Kapital'de zaman aşımı
16px
24px
14.06.2006 10:32Güncelleme: 27.10.2023 14:25
ABONE OLgoogle

Yargıtay 7. Ceza Dairesi, İstanbul 8. Ağır Ceza Mahkemesinin el konulan Bank Kapital'i zarara uğrattıkları iddiasıyla 31 sanık hakkında verilen kararın temyiz incelemesini tamamladı. Yargıtay 7. Ceza Dairesindeki davanın bugünkü duruşmasında karar açıklandı.

Buna göre, sanıklar Yahya Murat Demirel, Veli Yıldırım ve Ali Çelen hakkında nitelikli dolandırıcılık suçundan açılan davanın zaman aşımı süresinin 765 sayılı TCK'ya göre dolduğu belirlendi ve bu sanıklar hakkındaki bu suçla ilgili kamu davası ortadan kaldırıldı.
Sanıklar Mahmut Ceylan, Levent Uğurlu, Ali Tayfun Kabalak, Mehmet Eşref Taştop, Turan Ceylan, Ayhan Ceylan, Sibel Sanus, Yalçın Gündüz ve Metin Aksu hakkında 4389 sayılı Bankalar Kanunu'nun zimmeti düzenleme hükmüne göre verilen çeşitli hapis cezaları ile adli para cezaları usul eksikliği, eksik soruşturma gerekçesiyle bozuldu.
Daire, uzman kişilerden oluşacak yeni bir bilirkişi heyeti tayin edilmesine ve her bir sanığın bankanın zarara uğramasındaki rolünün tespit edilerek buna göre hüküm kurulması gerektiğine işaret etti. Daire, ayrıca 2005'in son aylarında yürürlüğe giren 5411 sayılı yeni Bankacılık Kanunu'na göre sanıkların hukuki durumları da değerlendirildikten sonra hüküm kurulmasını istedi.

Yargıtay 7. Ceza Dairesi, “tüm sanıklar hakkında cürüm işleme amacıyla teşekkül oluşturmak” ve bu teşekküle üye olmak suçlarından verilen beraat kararlarına yönelik müdahillerin temyiz istemlerini de reddetti.
Yargıtay 7. Ceza Dairesinin bozma kararları doğrultusunda sanıklar İstanbul 8. Ağır Ceza Mahkemesinde yeniden yargılanacak.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde