'Bakliyat fiyatları artacak, dikkat!!'

'Bakliyat fiyatları artacak, dikkat!!'

Tat Bakliyat Başkanı Şerafettin Memiş, bakliyat fiyatları bu yaz geçen yıla oranla biraz daha yüksek olacak.

'Bakliyat fiyatları artacak, dikkat!!'
16px
24px
27.03.2008 16:07
ABONE OLgoogle

Tat Bakliyat Yönetim Kurulu Başkanı Şerafettin Memiş tarafından  yapılan açıklamaya göre bakliyat fiyatları bu yaz geçen yıla oranla biraz daha yüksek olacak.

Uzmanların genel olarak küresel ısınmaya ilişkin yaptıkları açıklamaya istinaden ve yağışların beklenenden daha düşük olması rekoltede düşüş olacağını gösteriyor. Memiş, tüm bu bileşenlerden yola çıkarak pirinç ve bakliyat üretiminin istedikleri seviyede olmadığını belirtiyor.

Genel olarak tüm dünyada böylesi bir düşüş olduğunun altını çizen Şerafettin Memiş, “Şu anda genel bir rakam vermek zor ancak dünyada böyle bir gelişme var. Artık tarım ürünlerinde eski bolluğu yaşayacağımızı sanmıyoruz. Tüm Dünyada yaşanan küresel ısınma probleminden dolayı tarım ürünleri artık çok değerli. Devletin bu yönde çiftçilerimize gereken teşvikleri vererek onları tarım ürünleri ekimi yönünde desteklemeli. Ve etkisini gösteren küresel ısınma gerçeğini artık kabul edip bu yönde tedbirler alınmalıdır.” diyerek herkesi duyarlı olmaya çağırdı.

TÜİK'in yaptığı çalışmaya göre; 2007 de kuraklıktan dolayı üretim kaybı kuru fasulyede yüzde 18,2; mercimekte yüzde 10,1'i buldu.

Tat Bakliyat, dünyada 45 ülkeye pirinç ve bakliyat ihracatı yapıyor. İç tüketimi de yüksek oranda karşılayan Tat Bakliyat hem iç hem dış piyasaya satış yapan en önemli firmalar arasında ilk sırada yer alıyor.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde