Bakanlar Kurulu'nun gündemi yoğundu

Bakanlar Kurulu'nun gündemi yoğundu

Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek açıklamalarda bulundu. Kurulun gündeminde öğretmenler, ortadoğu, SSK ve Bağ-Kur affı vardı.

Bakanlar Kurulu'nun gündemi yoğundu
16px
24px
03.07.2006 18:57
ABONE OLgoogle

Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası Adalet Bakanı Cemil Çiçek toplantıda ele alınan konularla ilgili satır başları ile şu açıklamaları yaptı:

Karadeniz bölgesinde yaşanan sel felaketi konusu öncelikle ele alınmış ve bölgeye yapılacak yardım içir çalışmalar gözden geçirilmiştir. 1.5 trilyon acil ihtiyaç olarak gönderilmişti. İlgili arkadaşlar kendi yönlerinden ele alıyorlar. Bir taraftan da vilayetler hasar tespitleri yapılıyor. vergi ve sigorta kolaylıkları için araştırma yapılıyor. Gerekli kolaylık gösterilecektir.

4. Yasama yılı bitmiştir. Yasama yılının değerlendirmesi yapılmıştır. Bizim açımızdan çok özverili geçmiştir. 139 yasa tasarısı ve teklif yasalaşmıştır. bu da gönderilen yasa tasarılarının yüzde 80'ine tekabül etmiştir. 4. yasama yılını başarı ile noktalanmıştır.

5. Yasama yılı başladığında çıkarılmasını arzu ettiğimiz yasaları gündeme aldık. Bu kaçakçılık kanunudur bunu imzaya açtık.
Kaçakçılık konusu Türkiye’nin önemli konularından biridir. Bununla ilgili ceza i müeyyideler konusunda değişiklik gösterilecektir.

3. konu da Türkiye’deki öğretmen açığını kapatmak için sözleşmeli öğretmen konusudur. Bu öğretmenlerle 10 aylık ödeme yapılması anlaşması vardır. Bakanlar Kurulu kanunu ile 1. Temmuz dan geçerli olmak üzere sözleşmeleri 12 aylık olacaktır. 18 bin öğretmen bundan faydalanacaktır.

SSK ve Bağ-kur’a borcu olanların yeniden yapılandırılması ile ilgili bir değerlendirme yapıldı. Bağ-Kur’da 849 bin vatandaşımız baş vurmuştur. 7.3 katrilyon taksitlendirilmiştir. Alacak miktarı da 1.3 katrilyondur. Yapılandırılan SSK ve Bağ-kur toplam borç tutarı 10.5. katrilyon. Tahsil edilen de 1.3 katrilyon dolayındadır.

Üzerinde durduğumuz bir başka konu da iletişim sektöründeki gelişmelerle ilgili bakanlar kuruluna bilgi sunulmuştur. Yatırımlar açısından da bu sektör çok önemlidir.

Bir başka konuda Ortadoğu’daki gelişmelerdir. Sayın Başbakan ve Dışişleri Bakanı temasları ile ilgili bakanlar kuruluna bilgi vermişlerdir.

Elektrik kesintisi konusunda Enerji Bakanımız Bakanlar Kurulu’na bilgi vermiştir. Bir kez daha elektrik sıkıntısı olmaması konusunda ilgili bakanlık gerekli tedbirler konusunda çalışmalarını kurula aktardı.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde