Bahçıvan'dan rahatlatan açıklama

Bahçıvan'dan rahatlatan açıklama

SETBİR Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan, sütte fiyat artışı konusunda açıklama yaptı..

Bahçıvan'dan rahatlatan açıklama
16px
24px
25.04.2008 15:03
ABONE OLgoogle

SETBİR Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan, sütte fiyat artışı olmadığını kaydetti. Bahçıvan, Forum İstanbul 2008 sırasında gazetecilerin süt fiyatlarındaki artışa ilişkin sorularını yanıtladı.

Sütte fiyat artış olmadığını belirten Bahçıvan, "Sütte bilakis geçen sene başlayan yüksek fiyat artışının tekrar normal dengeye doğru dönüşü var. Tüketicilerimiz süt ürünleri fiyatlarını doğru takip ediyorsa son bir haftadır, 15 gündür fiyatlarda aşağı doğru birtakım düşüşler olduğunu görecektir" dedi.

Bahçıvan, bunun nedeninin arz-talebe bağlı olduğuna işaret ederek, süt sektörünü arz-talebin kendini en iyi dengelediği sektörlerin başında geldiğini söyledi.

Geçen sene tarım ürünlerindeki ilk öncü fiyat artışının sütte olduğunu ve ham maddede yüzde 60'a yakın fiyat artışı gerçekleştiğini hatırlatan Bahçıvan, bunun ürünlere yüzde 25-35 arasında artış olarak yansıdığını aktardı.

Bahçıvan, "Tüketicinin bu fiyatlardan dolayı biraz tüketimi düşürmesi ve ham maddede özellikle bu ay oluşan artıştan dolayı tekrar sektör kendi içinde bir dengeleme oluşturmaya başladı. Fiyatlar geçen senenin üstünde
ama ulaşmış olduğu zirve noktasından yüzde 15 aşağı noktaya doğru seyrediyor" diye konuştu.

ETTEKİ ARTIŞ

Erdal Bahçıvan, et konusuna da değinerek, ette şu an spekülatif hareket amacında olan belli kesimler olduğunu duyduklarını söyledi. "Ama benim uyarım tüketicinin alım gücüne uymayacak, tüketiciye şiddetle muhalefet edecek boyutta bir fiyat artışı hareketi tüketiciden geri döner. Veya bu sektörün uzun vadede gelişmesinin önünde ciddi sıkıntı yaratır" diyen Bahçıvan, tüketiciden geri dönüşün sektörü zarara uğratacağını, o bakımdan artışın nereye gideceğinin ölçüsünün kaçırılmaması gerektiğini aktardı.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde