Babacan'dan yatırımcıya öneriler

Babacan'dan yatırımcıya öneriler

DEVLET BAKANI ALİ BABACAN: DÖVİZDEN UZAK DURUN, KENDİNİZE YTL DÜNYASI KURUN.

Babacan'dan yatırımcıya öneriler
16px
24px
24.07.2006 00:00
ABONE OLgoogle

Babacan, "Korunmanın yolu budur. Öbür türlü her an dövizde ne oldu, ne olacak diye bekleyeceksiniz. Bu sıhhatli bir durum değil. Günlük hayatımızda kur riskinden korunmak için dövizden uzak durmak lazım" diye konuştu.

Ankara'nın Polatlı ilçesinde AK Parti İlçe Başkanlığı ile Polatlı Belediyesi'ni ziyaret eden Ali Babacan, daha sonra Belediye Evi'nde Polatlı köy muhtarları ve sivil toplum temsilcileriyle bir araya geldi. Burda bir konuşma yapan Devlet Bakanı Ali Babacan, siyasi istikranın ekonomik performans üzerindeki etkisine vurgu yaptı. Türkiye'nin son 3-4 yıldır sağladığı siyasi istikrar sayesinde ekonomik alanda önemli kazanımlar elde edildiğini ifade eden Ali Babacan, yakalanan siyasi istikranın 1-2 hükümet dönemiyle sınırlı kalmaması, kalıcı hale gelmesi için AB sürecine büyük önem verdiklerini kaydetti.

AB'ye üyelik sürecinde yapılan reformların Türkiye'de siyasi istikrarın uzun dönem sağlanmasına yönelik olduğunu dile getiren Ali Babacan, "Bu reformları ne kadar ileri götürebilirsek, siyasi ve ekonomik istikrarı o ölçüde sağlamış oluruz. Ekonomide elde edilen kazanımların bir anda yok olmasına izin verilmemiş olur. Bu yolla Türkiye'de rasyonel olmayan gelişmelerin de önüne geçilmiş olur" şeklinde konuştu.

Ali Babacan, dünyada son iki aydır çok cidi dalgalanmaların yaşandığını ancak Türk ekonomisinin bu dalgalanmalardan çok ciddi zarar görmeden çıkabildiğini belirterek, "Bu tür dalgalanmalar ilerde olabilir de olmayabilir de... Önemli olan Türk ekonomisini içerden ve dışardan gelebilecek etkilere karşı korunaklı ve sağlam bir yapıda tutabilmektir. Türkiye'de serbest kur rejimi var. Kura verdiğimiz bir garanti de yok. Şu kadar olacak veya bu kadar olmayacak diye birşey yok" şeklinde konuştu.

Serbest kur rejimi olan bir ülkede herkesin kur riskine dikkat etmesi gerektiğini vurgulayan Ali Babacan, Türkiye'deki bankacılık sektörünün son 3-4 yıldır bu riske çok dikkat ettiğini, bu yüzden de son dalgalanmadan olumsuz etkilenmediğini kaydetti. Bazı reel sektör temsilcilerinin, işleri tamamen Türkiye'de olmasına rağmen dövizle uğraştığını ifade eden Ali Babacan, şöyle konuştu: "Bu doğru değil. Bir şirketin, eğer bu şirket ithalat-ihracak yapmıyorsa dövizle hiçbir işinin olmaması lazım. Dövizle uğraşmaması lazım. Kurun garantisi yok çünkü...Aynı şey aileler için de gererçli. Eğer bir ailenin geliri tamamen Türk lirasi ise, bu ailenin ne dövizle kiraya girmesi, ne de dövizle borç alıp iş yapmaması gerekir. Dövizin garantisi yok.

İhricat-ithalat yapan firmaların döviz üzerinden iş yapması normal ama Türkiye'de bunun dışında kalanların kendilerini bir Türk lirası, yani 'YTL dünyası' kurması lazım. Kurdan korunmanın yolu budur. Öbür türlü her an dövizde ne oldu, ne olacak diye bekleyeceksiniz. Bu sıhhatli bir durum değil. Günlük hayatımızsda kur riskinden korunmak için dövizden uzak durmak lazım."

Devlet Bakanı Ali Babacan, daha sonra 16 Temmuz tarihinde Siirt'in Eruh ilçesinde çıkan çatışmada şehit olan Piyade Er Sedat Akça'nın evine giderek yakınlarına başsağlığı dileğinde bulundu. 

Ankara/Cihan

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde