Babacan: Alman işadamları AB yolunda elçimiz olsun

Babacan: Alman işadamları AB yolunda elçimiz olsun

Devlet Bakanı Ali Babacan, ortaklık kurulan her Alman işadamının Avrupa Birliği sürecinde elçi olabileceğini belirterek,"Eğer işadamları el ele verirse...

Babacan: Alman işadamları AB yolunda elçimiz olsun
16px
24px
27.04.2006 16:05
ABONE OLgoogle

Devlet Bakanı Ali Babacan, ortaklık kurulan her Alman işadamının Avrupa Birliği sürecinde elçi olabileceğini belirterek,"Eğer işadamları el ele verirse, ekonomik ilişkiler sağlam olursa siyasi ilişkiler geri dönülmez biçimde sağlamlaşacaktır" dedi.
Türk-Alman İşbirliği Konseyi'nin 12. toplantısı Devlet Bakanı Ali Babacan, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, ve iki ülkenin Dışişleri Bakanlığı Müsteşarları'nın konuşmacı olarak katıldıkları oturumla başladı. Türk-Alman İşbirliği Konseyi (TAİK)'nin 12. toplantısının Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nde yapılan açılışında bir konuşma yapan Devlet Bakanı Ali Babacan, toplantının Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne katılım sürecinde büyük bir adım attığı 3 Ekim tarihinden sonraki ilk toplantı olması açısından önem arz ettiğini belirtti. Almanya'nın, Avrupa Birliği sürecinde hep Türkiye'nin yanında olduğunu hatırlatan Babacan, " 3 Ekim sonrasında da ilişkilerin yeni bir boyut kazandığını vurgulamak istiyorum" şeklinde konuştu.

Babacan, Türkiye'nin bölgesinde hızla yükselen grafiğinin tüm dünyanın ilgisini çektiğini belirterek Alman işadamlarının bu büyümeden faydalanması gerektiğini hatırlattı. Türkiye'deki ekonomik gelişmelerin sonucu elde edilen başarıların kalıcı olmasını sağlayacak yapısal reformlara değinen Babacan, sosyal güvenlik alanında yapılan reformları vurgulayarak "Şu anda hizmet vermeye devam eden 3 ayrı sosyal güvenlik kurumunu tek çatı altında toplamayı ve tüm nüfusu tek bir emeklilik sistemi altına almayı planlayan bir reform söz konusu. Türkiye'nin nüfus yapısı bu adım için ideal yapıda. Bu reform sayesinde pek çok Avrupa ülkesinde yaşanan sosyal güvenlik problemleri Türkiye'de yaşanmayacaktır" dedi.

Türkiye'nin Avrupa Birliği sürecinde kendisini çok iyi ifade etmesi gerektiğini vurgulayan Babacan, ortaklık kurulan her Alman işadamının bu yolda bir elçi olabileceğinin önemine değinerek, "Eğer işadamları el ele verirse, ekonomik ilişkiler sağlam olursa siyasi ilişkiler geri dönülmez biçimde sağlamlaşacaktır" dedi.

Ankara/Cihan

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde