Aziz Başkanın 5 hayali

Aziz Başkanın 5 hayali

8. KEZ FENER BAŞKANLIĞINA ADAY OLAN AZİZ YILDIRIM 5 BÜYÜK HAYALİNİ AÇIKLADI.

Aziz Başkanın 5 hayali
16px
24px
24.06.2006 12:00
ABONE OLgoogle

Camianın baskısına dayanamayıp, bırakma kararından dönerek yeniden aday olan Fenerbahçe başkanı, önümüzdeki dönem için yeni projeler peşinde. Yıldırım, stat ve Dereağzı"nın tapusunu almak istiyor. Ayrıca kapalı salon yapacak, Fenerbahçe Üniversitesi"ni kuracak ve yeni araziler satın alacak. ŞÜKRÜ Saracoğlu"ndan sonra en uzun süre başkanlık koltuğunda oturan isim. 8 yıllık görev süresinde 3 lig şampiyonluğu sevinci yaşadı. Kulübe sayısız tesisler kazandırdı. Yaptığı bu kadar hizmete karşılık eleştirilerden usandı ve bırakma noktasına geldi. Camianın inanılmaz baskısı ve çağrısına dayanamayıp, yeniden aday oldu. Aziz Yıldırım bugün yapılacak kongrede 2.5 yıl daha görev süresini uzatacak.

Başkan, Şükrü Saracoğlu Stadı"ndaki yeni kulüp binasında Hürriyet"i ağırladı. İşte Yıldırım ile yapılan röportaj...

- Söz verdiklerinizi yaptınız. Şimdi yeniden başlıyorsunuz, hedefleriniz ne?
- Evet, 8 yıl önce göreve geldiğimizde hazırladığımız kitapçıkta vaadettiğimiz herşeyi yaptık. Ancak Fenerbahçe"de hedefler ve projeler bitmez. Bundan sonra 5 hedefimiz var. 1- Stadın tapusunu almak. 2- Dereağzı arazisini kazanmak. 3- Kapalı salon yapmak. 4- F.Bahçe Üniversitesi"ni kurmak. 5- Araziler alarak ileride buralara yatırım yapmak.

- Ya sportif başarı? 

 Başarı için büyük konuşmamak lazım. Ben hep Türkiye"de başarının önemli olduğunu savunurken, bazıları bunu önemsemiyordu. Avrupa"da başarılı olmak için öncelikle Türkiye"de başarı kazanmak gerekiyor.

- Dünya Kupası"nı izliyor musunuz?
- Dünya kupası maçlarını fırsat buldukça izliyorum. Ama sahada izlemek ile TV"de izlemek arasında fark var. Bakın Japonya"nın kadrosunda Brezilyalı Alex var, Almanya"da ve diğer ülkelerde yabancı uyruklu oyuncular oynayabiliyor. Çağın şartlarına uymak gerekiyor. Yabancı sayısının artmasını sadece Aziz Yıldırım istemiyor, bu Türkiye"nin sorunu. Alt yapıdan futbolcu yetişmiyor deniliyor. Türk çocuklarının önü kesiliyor yorumuna katılmıyorum. Neden 17 yaşındaki milli takımımız uluslararası başarı kazanıyor, sonra bu çocuklar gelişmiyor. Bence en önemli sorun eğitim. Türk futbolu yeniden organize edilmeli.

- F.Bahçe Başkanlığı"ndan ayrılma kararınız, G.Saray"ın şampiyonluğunu gölgelemek için taktik miydi?
- Böyle bir şey olur mu? Böyle olsa, niye hastaneye yatayım, niye by-pass olayım.

- Aileniz dönüş kararınızı nasıl karşıladı?
- Ayrılma kararımı ailem ile paylaşmıştım. Ama dönüş kararımda onların etkisi olmadı. Denizlispor maçından bir gün sonra evimde 5-6 kişiyle toplanarak bırakma kararı almıştım.

- Peki Azi Yıldırım niye döndü?
İnanılmaz bir ilgi ve baskı gördüm. Gönderilen mailler arasında "Galatasaray"a 6-0, 7-0 yenilsek bile, siz kulübün başında kalmalısınız" diyenler, "Biz bu kulübün, büyük bir kulüp olduğunu senin sayende anladık" diyenler vardı. Görevi bıraktıktan sonra büyük bir boşluk olacağını sanıyordum. Ancak gelişmeler beni 100.yılda kulübün başkanlığına devam etmemi gerektirdi. Bazı değerleri bilemiyoruz. Fenerbahçe başkanlığının bırakın maddi değerini manevi değerini bile karşılayamazsınız - Hep sorular ile yaşamak çok zor. F.Bahçe başkanı olduğunuzda medya sizin üzerinize odaklanacak. Başkanlığım süresince insanlar sürekli beni konuştu. Herşeyin altında farklı şeyler arandı. Bu da beni üzüyor, yoruyor.

- F.Bahçe"nin ekonomik yapısını, taraftar profilini bile değiştirdiniz? Nasıl oldu bu?
- Avrupa"daki dev kulüplerin yaptığını yaptım. UEFA"nın kitapçıklarında yazılanları uyguladım. Bunun dışında bir şey yapmadım ki. Büyümenin gereğini ortaya koyduk. Kulübümüzün tanınması için

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde