Avrupa'da ilk üçe gireceğiz

Avrupa'da ilk üçe gireceğiz

Otomotiv endüstrisi 5 milyon adet araç üretimi ile Avrupa'nın en büyük üç üreticisi arasına girecek.

Avrupa'da ilk üçe gireceğiz
16px
24px
06.05.2008 13:58
ABONE OLgoogle

Kendini kamuoyuna daha iyi anlatmak isteyen otomotiv endüstrisi, ana ve yan sanayinin bir bütünün parçaları olduğunu ortaya koyarak 2023 hedeflerini açıkladı. Cumhuriyetin 100. Kuruluş yıldönümünde 500 milyar dolar ihracat hedefi hatırlatılırken, otomotiv endüstrisi de bu dönemde 4-5 milyon adet araç üretim planlayarak Avrupa'nın en büyük üç üreticisi arasına girecek.
 
Kamuoyunda yanlış algılandığını belirleyen otomotiv sektörünün bileşenleri 'Otomotiv Endüstrisi' sıfatıyla bir araya gelerek  "Otomotiv Endüstrisi Tanıtım Komitesi-OETK''ni kurdu. Yan sanayinin taklit ürün anlamından kurtarılarak ana sanayi ile bir bütün olduğunu vurgulayacak OETK, otomotiv endüstrisinin de AR-GE merkezi olmasının bir hayal olmadığının altını çizdi. 2023 yılında 4-5 milyon araç üretimi hedefleyen otomotiv endüstrisi, Avrupa'nın ilk üç üreticisi arasına girmenin yanı sıra ülke ekonomisine katma değer yaratmada da baş aktör olacak.
 
Türkiye'nin ihracat ve üretimde büyüme şampiyonu Otomotiv Endüstrisi, kendini Türkiye kamuoyuna, endüstrinin geneli ölçeğinde, doğru anlatmak için harekete geçerek ilk tanıtım toplantısını İstanbul'da gerçekleştirdi. Sektörün tüm paydaşlarının katılımıyla oluşturulan OETK, Türkiye'nin lider endüstrisinin kamuoyundaki algılamasını geliştirmek ve katkıda bulunmak amacıyla yola çıktı. Geçtiğimiz yıl 1,2 milyon araç üretim hedefini yakalayan ve 21,3 milyar dolar ihracat rakamıyla ülke ihracatının yüzde 20'den fazlasını gerçekleştiren otomotiv endüstrisi Türkiye'nin ihracat ve büyüme şampiyonluğunu devam ettirebilmek için yeni oluşumuyla yoluna daha emin adımlarla ilerleyecek.
 
Türkiye ihracatının beşte birini gerçekleştiren otomotiv endüstrisi, geçtiğimiz yıl 3.5 milyar dolar dış ticaret fazlası ile ülke ekonomisine büyük katma değer sağlarken, bu yılın ilk üç ayında da  7 milyar 140 milyon dolar ihracat rakamına erişerek vitesi daha da yükseltti. Toplantıda yaptığı konuşmada tüm bu başarılara rağmen yaptıkları anketlerde yeterince doğru algılanmadıklarını belirlediklerini ve bu noktadan yola çıktıklarını belirten Uludağ Taşıt Araçları ve Yan Sanayi İhracatçıları Birliği Başkanı Erkut Özerman, ağırlıklı olarak iletişim stratejisi üzerinde duracaklarını aktardı. Endüstri ile ilgili tüm gelişmeleri kamuoyuna OETK stratejisiyle anında anlatacaklarını ve doğru bilgiyi paylaşacaklarını vurgulayan Özerman, "Türkiye herhalde kendi markasıyla araç yapmayacak ama hafif ve binek araçların tasarımdan dizayndan yani sıfırdan başlayarak üretimini önümüzdeki 5 yılda gerçekleşecektir. Ana sanayi firmaları kendi ar-ge'lerinde zaten üretimin büyük bölümünü kendileri geliştiriyor, mühendislik hizmetleri burada veriliyor. Endüstrinin montajcı olarak algılanması yanlış. Ona bakılırsa ABD'de Avrupa'da yan sanayiden alarak montaj yapıyor" diye konuştu.
 
5 milyon araç üretimi
 
Otomotiv endüstrisinin 3.5 milyar dolar ihracat fazlası verdiğini ve cari açığın kapanmasına katkı yaptıklarının altını çizen Uludağ Taşıt Araçları ve Yan Sanayi İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Kabatepe ise sözlerini şöyle sürdürdü:
 
"Bu gün ulaştığımız üretim rakamlarını 2012'de bir misline yanı 2 milyona taşımak istiyoruz. 2023'e geldiğimiz zaman ise 500 milyar dolarlık ihracat hedefi var. Bunun için en az 4-5 milyonluk üretim gerekiyor ki, bu da Avrupa'da ilk üçe girmeyi gerektiriyor. Bunu başaracağımıza inanıyoruz. Dünya ile bütünleşmeyi tamamladık. Bu noktada AR-GE çalışmaları çok önemli şu anda otomotiv endüstrisinin en önde gelen konuları bunlar. AR-GE'yi daha da artırabilirsek dışarıya da mühendis ve AR-GE  satmayı planlıyoruz."
 
Dünyanın en kaliteli ürünleri

 
Ana ve yan sanayinin bir birinden ayrılmaz bir bütün olduğunun altını çizen Uludağ Taşıt Araçları ve Yan Sanayi İhracatçıları Birliği Başkan Vekili Ferit Sünneli de AR-GE'nin önemini yineleyerek, "Türkiye'de üretilen araçlar ve yedek parçalar dünyanın en kalitelilerindendir. Biz bundan sonra AR-GE merkezi olmak istiyoruz. Bizim yaratmak istediğimiz esas değer budur. Bu bir rüya veya hayal değil. AR-GE'ye en fazla bizim endüstrimiz yakın bunu başaracağız" dedi. 
 Tanıtım atağı başlıyor
 
OETK, Uludağ Taşıt Araçları ve Yan Sanayicileri İhracatçıları Birliği'nin (UİB – TAYSİB) önderliğinde Otomotiv Sanayii Derneği (OSD) ve Taşıt Araçları Yan Sanayicileri Derneği (TAYSAD) temsilcilerinin katılımıyla kurulan OETK bugüne kadar ağırlıkla büyük markalarıyla gündeme gelen endüstrinin ana ve yan sanayileri ile bir bütün olarak ardında bulunan potansiyeli iç ve dış kamuoyuna anlatmak üzere çeşitli tanıtım faaliyetleri ve kampanyalar gerçekleştirecek. Ülkemizde yerleşik otomotiv endüstrisi, ana ve yan sanayideki kuruluşlarıyla 250 bin nitelikli insan gücünü istihdam eden otomotiv endüstrisi, 'ithal montajcısı' veya 'katma değeri düşük' söylemlerinin önüne geçebilmek için çok stratejik çalışmalar yürütecek.

Bu çalışmalar arasında kamuoyuna kendilerini daha doğru anlatma amacını taşıyan OETK, gazete ve televizyonlarda kampanyalar yapacak, endüstrinin başarılı firmalarını kamuoyu huzurunda onore eden ödül törenleri düzenleyecek, yine endüstriyi detayları ile anlatan İngilizce ve Türkçe tanıtım kitapları çıkartacak. OETK, ayrıca arama konferansları ve yoğunlaştırılmış sektör içi iletişimle ile bir yandan doğru bilgiyi tabana yayarak tabanda öğrenmeyi ve kendini geliştirmeyi sürdürecek

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde