'Atatürk'ün partisi buna alışık değil'

'Atatürk'ün partisi buna alışık değil'

CHP Lideri Baykal, Büyükanıt'a cevap vermedi ama Özyürek yine sert yüklendi

'Atatürk'ün partisi buna alışık değil'
16px
24px
10.03.2008 15:41
ABONE OLgoogle
Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt'ın, kendisine yönelik eleştirilerine CHP Genel Başkanı Deniz Baykal sessiz kalırken, CHP Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Özyürek'ten sert tepki geldi. Özyürek, "Mustafa Kemal Atatürk'ün kurduğu bir parti olarak böyle hakaretlere alışık değiliz, Genelkurmay Başkanı, iktidarla tartışmamızın arasına girmesin" diye konuştu.

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'nde (SBF) ''Sosyalist Düşünce''nin Türkiye'deki önemli isimlerinden Sadun Aren için düzenlenen törene katılan CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt ile ilgili soruları yanıtsız bıraktı. Baykal, Büyükanıt ile ilgili soruları yanıtsız bırakırken, CHP Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Özyürek net ifadeler kullanarak, ''Bizim muhatabımız hükümet'' dedi.

Fakülteninin Cebeci kampüsünde düzenlenen törende, gazetecilerin, ''Genelkurmay Başkanı'nın eleştirileri hakkında ne söyleyeceksiniz'' sorusuna Baykal, ''Sadun beyi uğurluyoruz ortam siyasi bir açıklama yapmak için uygun değil'' dedi.

Gazetecilerin ısrarlı soruları karşısında Baykal, bugün açıklama yapıp yapmayacağı hakkında, ''Sanmıyorum'' diyerek soruları geri çevirdi. Buna karşın kendisi gibi cenaze törenine katılan CHP Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Özyürek, sert eleştirilerde bulunarak, ''Biz ordu üzerinden siyaset yapan bir parti değiliz ama Mustafa Kemal Atatürk'ün kurduğu bir parti olarak böyle hakaretlere falanda alışık değiliz. Bizim muhatabımız iktidardır. Siyasi iktidarla bu tartışmamızın arasına genel kurmay başkanı girmesin" diye konuştu.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde vefat eden Sadun Aren için, SBF'de bir tören düzenlendi. Törene, Aren'in ailesinin yanı sıra CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, ÖDP Genel Başkanı ve Milletvekili Ufuk Uras, eski dışişleri bakanlarından Hikmet Çetin, DİSK Başkanı Süleyman Çelebi, SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın ve çok sayıda üst düzey yetkili ve akademisyenler katıldı.

Törenin ardından Aren'in naaşı, SBF'den çıkarılırken, basın mensupları, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt'ın kendisini hedef alan eleştirilerine vereceği yanıtı almak üzere Baykal'ın yanına geldi. Baykal ısrarlı sorulara ''Sadun beyi uğurluyoruz ortam siyasi bir açıklama yapmak için uygun değil'' yanıtını verdi. Gazetecilerin ısrarlı soruları karşısında Baykal bugün açıklama yapıp yapmayacağı hakkında, ''Sanmıyorum'' diyerek soruları geri çevirdi. Buna karşın kendisi gibi cenaze törenine katılan CHP Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Özyürek, Büyükanıt'ın sözlerine tepki gösterdi.

Özyürek, konuyla ilgili açıklamasında, "Bizim muhatabımız iktidardır. Nitekim sayın başbakanda bu çerçevede açıklamalar yaptı. Biz genel görüşmede istedik . Bizde iddialarımızı genel görüşmede karşılıklı söyleriz. Biz istiyoruz ki, siyasi iktidarla bu tartışmamızın arasına genel kurmay başkanı girmesin. Ama sayın başkan ısrarla bu tartışmaların içine giriyor. Bu tartışmadan Türk Ordusu'nun yararı yok. Sayın başkan bizzat kendisinin yazdığını söylediği metinde çok ağır hakaretlerde bulunmuştur muhalefet partilerine. Biz ordu üzerinden siyaset yapan bir parti değiliz ama Mustafa Kemal Atatürk'ün kurduğu bir parti olarak böyle hakaretlere falanda alışık değiliz. . Bizim muhatabımız iktidardır. İktidarla konuşmalıyız ama şunu söylemeliyim ki biz, sınır ötesi harekatın kısa kesilmesinde ABD'nin etkisi olduğuna inanıyoruz. Bu düşüncemizin arkasındayız. Bunları genel görüşmede ayrıntılı şekilde görüşürüz. Artık bizim temennimiz genelkurmay başkanlığının siyasi iktidarla yapmamız gereken bu tartışmanın dışında kalmasıdır" sözlerine yer verdi.

SBF'de düzenlenen cenaze töreninin ardından Aren'in naaşı Kocatepe Camii'nde ikindi namazına müteakip kılınacak cenaze namazı için götürüldü. Aren'in cenazesi Cebeci'de defnedilecek.

Cihan

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde