Araba alanlara yılbaşı avantajı var

Araba alanlara yılbaşı avantajı var

Otomobil ya da başka bir araç alanlar, plakalarını hemen taktırmayıp yılbaşını beklerlerse birkaç bin YTL'yi bulabilen zarardan kurtulmuş olacaklar.

Araba alanlara yılbaşı avantajı var
16px
24px
27.12.2006 09:29
ABONE OLgoogle

Şükrü Kızılot'un yazısı

Bugünlerde "yeni otomobil" alanlar, hatta sadece otomobil değil, diğer araçları alanlar da, plakasını taktırmakta acele etmeyip, birkaç gün beklediklerinde, birkaç bin YTL"yi dahi bulabilen, parasal bir avantaj sağlayacaklar.

Bu avantaj, 153 YTL"den başlıyor ve aracın cinsine ve motor silindir hacmine göre, 5 bin 494 YTL"yi bile bulabiliyor.

AVANTAJ NEREDEN GELİYOR?

Aralık ayının son günlerinde örneğin 27, 28, 29, 30 ya da 31 Aralık"ta, yeni aldığı otomobiline veya başka araca, plaka taktırmak için başvuran kişinin, daha sonra, Temmuz-Aralık 2006 dönemine ait "Motorlu Taşıtlar Vergisi"ni ödemesi gerekiyor. Bu yola başvuranlar, yıl sonuna beş gün hatta birkaç saat kala, aracın plakasını alıp taktırdıkları için 2006"nın altı aylık motorlu taşıtlar vergisini ödemek zorundalar (Bkz. Motorlu Taşıtlar Vergisi Kanunu Md.7/a).

Oysa, birkaç gün geçici plaka ile idare etseler ya da aracı kullanmayıp, 2 Ocak"ta plakasını alsalar, bu vergiden kurtulacak, yalnızca 2007 yılının ilk taksitini ocak ayında ödeyecekler. Buna göre, örneğin 30 Aralık 2006"da yeni aracının plakasını alan, hem 2006"nın altı aylık Motorlu Taşıtlar Vergisini hem de 2007 yılının Ocak ayında, 2007 yılının Ocak-Haziran dönemine ait Motorlu Taşıtlar Vergisini ödeyecek.

Gerçi "anahtar teslim" satışlarda, aracı satanın 2006 yılı Motorlu Taşıtlar Vergisini ödemesi gerekiyor ama bu vergi ödenmeden de satış işlemi gerçekleşebiliyor. Aylar sonra vergi dairesinden, aylık yüzde 2.5 gecikme zammı ile birlikte Motorlu Taşıtlar Vergisi istenince, satıcıların çoğu buna yanaşmayabiliyor.

Hemen belirtelim, "ikinci el otomobil" alanların, böyle bir riski yok. Aralık"da aldıkları otomobilin vergisini, eski sahibi ödemiş olacağı için, onların vergisi 2007"de başlıyor (MTV K. Md. 7/b).

AMORTİSMAN AVANTAJI

Bu ayın bir diğer özel avantajı da "amortisman ayırma" ile ilgili...

Aralık ayı içinde motorlu araç alanlar, bir aylık değil, "bir yıllık" amortisman ayırma hakkına sahipler. Bilanço esasına göre defter tutan işletmelerde, bu avantaj daha fazla. Bunlar, normal amortisman oranının iki katı yani "yüzde 40 oranında amortisman" ayırmak suretiyle gider yazabilirler. Bu uygulama binek otomobiller hariç tüm motorlu araçlar için geçerli. Örneğin, Aralık ayında 100 bin YTL"ye minibüs alan bir anonim şirket, azalan bakiyeler usulünü seçmek suretiyle, 40 bin YTL amortisman gideri yazabilir. Ayrıca, KDV"sinin de tamamını indirebilir.

Aralık ayında, binek otomobil alıp, işletmesinin aktifine kaydeden firmalar ise, bir yıllık değil, bir aylık amortisman ayırabiliyorlar. Ancak faaliyetleri, kısmen ya da tamamen binek otomobillerinin kiralanması veya çeşitli şekillerde işletilmesi olanlar da, bu amaçla kullandıkları binek otomobilleri için, Aralık ayında almış olsalar dahi, bir tam yıllık dönem üzerinden, amortisman hesaplayarak gider yazabilirler (VUK Md. 320/2).

Olayın teknik ayrıntıları yukarıdaki gibi. Özellikle Aralık ayının sonuna doğru yeni otomobil ya da başka motorlu taşıt alanların, bu avantajları bilmelerinde yarar var.

Hürriyet

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde