Anlaşma imzalamaya turist olarak gitti

Anlaşma imzalamaya turist olarak gitti

Sermaye Piyasası Kurulu'nda, Başkan Doğan Cansızlar ile kurul üyeleri arasındaki 'kavga' ülke sınırlarını aştı. 5-8 Haziran tarihleri arasında Hong Kong'da yapılacak olan...

Anlaşma imzalamaya turist olarak gitti
16px
24px
07.06.2006 00:00
ABONE OLgoogle

5-8 Haziran tarihleri arasında Hong Kong'da yapılacak olan Uluslararası Sermaye Piyasası Kurulları Örgütü'nün yıllık toplantılarına katılma konusunda Başbakanlık'tan ve kurul üyelerinden onay alamayan SPK Başkanı Cansızlar, turist vizesiyle ve bilet bedelini cebinden karşılayarak toplantıya gitti.

2 KEZ REDDEDİLDİ

Cansızlar, toplantıya katılabilmek için yıllık izne de ayrıldı. Bugün toplantının açılışında bir konuşma yapacak olan Cansızlar bir de mutabakat zaptı imzalayacak. Kasım ayında görev süresi dolacak olan Cansızlar'ın bir süredir atamalar konusunda kurul üyeleriyle ve Hükümetle karşı karşıya geldiği biliniyordu. Cansızlar'ın İMKB ile tasarruf önlemleri konusunda yaşadığı polemik basına da yansımıştı.

SPK Başkanı Doğan Cansızlar'ın, Uluslararası Sermaye Piyasası Kurulları Örgütü'nün (IOSCO) 5-8 Haziran tarihleri arasında yapılacak olan 31'inci yıllık toplantılarına katılmasına ilişkin önerge, kurulda iki kez ele alındı. İlk olarak kurulun 8 Mart 2006 tarihli toplantısında konu gündeme geldi. Kurul üyeleri Cansızlar'ın toplantıya katılmasına izin vermedi. Ardından, konu kurulun 12 Mayıs 2006 tarihli toplantısında tekrar gündeme geldi.

Üyeler yine Cansızlar'ın toplantıya katılmasına izin vermedi. Bunun üzerine, SPK Başkanı Cansızlar, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener'e bir yazı göndererek, konuyla ilgili bilgi verdi. Cansızlar yazısında, toplantının önemini anlatarak, izin verilmemesi halinde, toplantıya kendi imkanlarıyla katılacağını bildirdi. Cansızlar'ın bu yazısına rağmen, Başbakanlık'tan onay gelmedi.

GEÇEN CUMA İZNE AYRILDI

Cansızlar da 5-8 Haziran'da Hong Kong'da yapılacak toplantıya katılabilmek için 2 Haziran'da yıllık izne ayrıldı ve toplantıya, görevli değil turist olarak gitti. Cansızlar, Hong Kong seyahatinin tüm masraflarını da kendi cebinden karşıladı. Cansızlar, bugün toplantının açılış konuşmasını yapacak. Cansızlar, son iki yıldır 'Gelişmekte Olan Piyasalar Komitesi'nin başkanı seçildiğinden, IOSCO çalışmalarında en önemli fonksiyonları yerine getiren üç komiteyi (Teknik Komite, Yürütme Komitesi ve Gelişmekte Olan Piyasalar Komitesi) de yönetiyor.

Hüseyin Özay/Akşam

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde