Altın ve paralarda zarar

Altın ve paralarda zarar

SAVCI: HAVALİMANI YANGININDA 2 TON ALTINDA VE 14 MİLYON $'DA ZARAR YOK

Altın ve paralarda zarar
16px
24px
29.05.2006 18:13Güncelleme: 25.10.2023 14:51
ABONE OLgoogle

Atatürk Havalimanı'ndaki yangınla ilgili soruşturmayı yürüten Bakırköy Cumhuriyet Savcısı Ömer Güner Sazak, Türkiye Atom Enerjisi Kurumu'nun (TAEK) ilk günden beri gerekli ölçümleri yaptığını ve şu ana kadar
halkın sağlığını tehdit edecek bir radyasyon bulgusuna rastlanmadığını bildirdi.

Sazak, yangın başladığı andan itibaren her türlü önlemin alındığını ve gerekli soruşturmayı başlattıklarını söyledi.

Sazak, olay yerindeki çalışmaların tamamlanma aşamasına geldiğini ifade ederek, 'Yangından sonraki tespitleri tamamladık. Malların teslimi aşamasındayız. Külçe ve işlenmiş altın, gümüş ile nakit paralar tek tek miktarları tespit edilerek, mühürlendi. Şu anda ilgililere teslim etmeye başladık' dedi.

Yangın bölgesinde yürütülen çalışmalara da değinen Sazak, Gümrük Muhafaza, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ), Adli Tıp Kurumu, yangından zarar gören HAVAŞ, Sistem Lojistik ve Çelebi şirketlerinin yöneticileri, avukatları, sigorta eksperleri ve polis ekiplerinin katılımıyla gerekli incelemelerin yapıldığını, tutanakların
tutulduğunu bildirdi.

Savcı Sazak, yangının kesin çıkış nedeniyle ilgili çalışmaların henüz tamamlanmadığını, olay yerinden alınan bulguların laboratuvar sonuçlarının alınmasının ardından kesin bir sonuca ulaşılabileceğini kaydederek, soruşturmada her türlü ihtimali göz önünde bulundurduklarını vurguladı.

ANTREPOLARDAKİ RADYOAKTİF MADDELER

Ömer Güner Sazak, yangının ardından antrepolarda bulunan radyoaktif maddelerin zarar gördüğü ve radyoaktif sızıntı olduğuna ilişkin iddiaların da gündeme geldiğini hatırlatarak, 'Radyasyonla ilgili merak edilen bir konu vardı. Türkiye Atom Enerjisi Kurumu, olayın başından beri buradaydı ve gerekli her türlü ölçümü, incelemeyi yaptı. TAEK tarafından yapılan incelemelerde, şu ana kadar halkın sağlığını tehdit edebilecek bir bulguya rastlanmadı' diye konuştu.

Radyoaktif maddelerin bulunduğu ve üzeri betonla kapatılan bölgenin temizlenmesine ilişkin çalışmaların bu hafta içerisinde yapılacağını kaydeden Sazak, bu çalışmaların ardından enkazın tahliyesine başlanacağını bildirdi.

PARA VE ALTINLARDA ZARAR YOK

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcısı Ömer Güner Sazak, şunları kaydetti: 'Yangınla ilgili soruşturmamız devam ediyor. Bu kadar kısa sürede nasıl yayıldı, onların tespiti yapılacak ve bu doğrultuda dosyamızı tamamlamış olacağız.

Şu anda nakit para olarak Sistem Lojistik'in kasalarında 14 milyon dolar bulundu. Onlar da zaten gümrük işlemleri tamamlanmış ve yurt dışına gönderilmek üzereyken yangın meydana gelmiş. Korunaklı kasalarda bulunması nedeniyle herhangi bir zarar görmediklerini tespit ettik.

Altın ve paralarda hiçbir zarar yok. Sadece bantta bulunan 400 kilogram civarında gümüşte erime meydana gelmiş. Onlar da borsanın yetkilileri gözetiminde bulundukları yerden alındı, poşetlenip mühürlenerek sahiplerine teslim edilecek. İhracat ve ithalat malı yaklaşık 2 ton işlenmiş ve külçe halinde altın bulundu. Bunların hepsinin gerekli işlemleri yapılmış, izinleri alınmış, kayıtlı ve radyoaktif maddeler de TAEK'ten lisanslı.

TAEK'in verdiği bilgiye göre, bu maddelerin gerekli izinleri alınmıştır. Zaten usulüne uygun muhafaza kaplarına konulmadan gönderilmeleri mümkün değil. Bulduğumuz şekilde de usule aykırı bir durum tespit etmedik. Sadece yangın sırasındaki çökme nedeniyle radyoaktif maddelerin bulunduğu konteynerin açılm

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde