Alt yapı yatırımları yavaşlıyor

Alt yapı yatırımları yavaşlıyor

Maliyetlerdeki artış ve piyasalardaki belirsizlik konuttan sonra alt yapı yatırımlarını da yavaşlattı. Adana'da 3 katlı olarak yapımına başlanan bağlantı yolunun bir katından vazgeçildi. Karadeniz Sahilyolu için de kaynak aranıyor.

Alt yapı yatırımları yavaşlıyor
16px
24px
15.07.2006 00:00
ABONE OLgoogle

Konut yatırımlarından sonra altyapı inşaatlarında da frene basılıyor. Maliyetlerin yükselmesi karşısında bazı alt yapı yatırımları için acil kaynak arayışı sürerken, bir kısmında da iptaller yaşanıyor. Adana'da, "TAG Otoyolu Bağlantı Yolları Projesi" kapsamında 1993'te ihale edilen ve geçtiğimiz yıl 3 katlı olarak yapımına başlanan bağlantı yolu projesinin, tasarruf amacıyla bir katından vazgeçildi. 2 katlı olarak Ağustos ayı içerisinde hizmete açılacak projede, söz konusu iptal ile yaklaşık 8 milyon YTL tasarruf sağlandığı belirtiliyor. "TAG Otoyolu Bağlantı Yolları Projesi" kapsamında bugüne kadar, birçok bağlantı yolu tamamlanırken, Adana'da D-400 karayolu HiltonSA Kavşağı'nda yapımına geçtiğimiz yıl başlanan ve 3 katlı olarak planlanan proje de ise tasarruf amacıyla kat iptali yapıldı. Kuzey-Güney istikametinde yapılacak 3'üncü katın keşif bedeli yetersizliği nedeniyle yapımından vazgeçilirken, söz konusu iptal ile toplam 20 milyon YTL'ye mal olması beklenen projeden, 8 milyon YTL tasarruf edildi. Karayolları 5. Bölge Müdürü Haşmet Ruşen Oğuzalp, planlamanın göreve başladığı Ocak 2006'dan önce gerçekleştiğini belirtirken, projenin kuzey-güney istikameti üst geçit, doğu-batı istikameti alt geçit ve alt geçit üstünde döner kavşak şeklinde 3 katlı olarak planlandığını, ancak alt geçit ve üst döner kavşak şeklinde 2 katlı olarak tamamlanacağını söyledi.

Karayolları Genel Müdürlüğü, Karadeniz Sahilyolu’nun yıl sonuna yetiştirilmesini sağlamak amacıyla, kaynak arayışını sürdürüyor. Müteahhitlere verilecek ödeneğinin bir kısmı için, Köylerin Altyapısını Destekleme Projesi'nden (KÖYDES), yaklaşık 300 milyon YTL kaynak aktarılması bekleniyor.

Karadeniz'e kaynak

Karadeniz Sahilyolu Projesi’ni üstlenen müteahhitlerin, 'ödenek sıkıntısı' aşılmazsa projenin yıl sonuna kadar tamamlanamayacağı uyarısı üzerine Karayolları Genel Müdürlüğü, önce Maliye Bakanlığı ve Devlet Planlama Teşkilatı’ndan ödenek talebinde bulundu. Arazi satışı yoluyla da ek kaynak yaratmayı planlayan Karayolları’nın, bu çerçevede, Genel Müdürlüğün İstanbul Zeytinburnu'ndaki 96 dönümlük arsayı satması üzerinde duruluyor. Yürütülen temaslar çerçevesinde, Karadeniz Sahilyolu Projesi için ilk etapta KÖYDES'ten yaklaşık 300 milyon YTL'nin aktarılması bekleniyor. Karadeniz Sahilyolu Projesi, 1988 yılında başlatıldı. Sinop-Samsun-Trabzon-Sarp Sınır Kapısı arasındaki yolun toplam uzunluğu 715 kilometre. Son 3.5 yılda hız kazandırılan projenin tahmini maliyeti 4.5 milyar YTL civarında. Şu aşamada yolun yaklaşık yüzde 85'i tamamlandı. Yıl sonuna kadar da yüzde 95'inin bitirilmesi ve ana arterin açılması planlanıyor.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde