Almanya'da 176 bin şirket kapandı: Sanayi alarmı

Almanya'da 176 bin şirket kapandı: Sanayi alarmı

Geçen yıl Almanya'da bir önceki yıla göre yüzde 2,3 artışla toplam yaklaşık 176 bin şirket kapandı. Bu veriler, kredi kuruluşu Creditreform'un Leibniz Avrupa Ekonomik Araştırmalar Merkezi (ZEW) ile işbirliği içinde yaptığı yeni bir araştırmada yer aldı. 

Almanya'da 176 bin şirket kapandı: Sanayi alarmı
16px
24px
30.05.2024 09:39Güncelleme: 30.05.2024 09:40
ABONE OLgoogle

Kapanışların sadece yüzde 11'i bir iflas başvurusu sonucunda gerçekleşmiştir. Sanayi şirketleri özellikle sık sık kapanmak zorunda kaldı. İnşaat sektöründe kapanan şirket sayısı yüzde 2.4 artarak 20 bine yükselirken, imalat sektöründe kapanan şirket sayısı yüzde 8.7 artışla 2004'ten bu yana en yüksek seviyeye ulaşarak 11 bin oldu. Çalışma analizine göre sanayi tabanı daralıyor.

Dortmund'daki eczane, Mayıs 2024 ortasında kapandı

 

"KAPANIŞLAR EKONOMİNİN ÇEKİRDEĞİNİ VURDU”

Perakende sektöründe kapanan şirket sayısı yüzde 1'in biraz altında bir düşüşle yaklaşık 37 bine geriledi. Konaklama endüstrisi, emlak ve konut, hastaneler, doktor muayenehaneleri, kuaförler ve kuru temizlemecileri içeren tüketiciyle ilgili hizmet sağlayıcılarında, bir önceki yıla göre yüzde 0,5'lik bir düşüşle 51 bin şirket kapandı. Araştırmada, posta ve taşımacılık veya madencilik gibi diğer sektörler çalışmada ayrıntılı olarak analiz edilmedi. 

Creditreform Ekonomik Araştırmalar Başkanı Patrik-Ludwig Hantzsch, “Terk edilmiş dükkanlar ve boş vitrinler, çevrelerindeki insanları hem ekonomik hem de duygusal olarak etkiliyor. Ancak sanayideki kapanışlar ekonomimizin çekirdeğini vuruyor.” dedi.

Yüksek enerji ve yatırım maliyetleri, kesintiye uğrayan tedarik zincirleri, personel açığı ve siyasi belirsizlik ekonomi için zehirli bir kokteyl olduğunu vurgulayan uzmanlar, kimya ve ilaç endüstrileri ya da makine mühendisliği gibi araştırma yoğun şirketlerin özellikle etkilenmesinden endişe duyduklarını belirtti.

Stralsund, Kasım 2023.  Geçen yıl kapanan 176.000 şirketten biri.

 

Bu uzmanlardan Sandra Gottschalk, bu sektörlerde etkinin özellikle güçlü olduğunu, çünkü kapanışların durgunlaşan yeni girişimlerle dengelendiğini belirterek, “Eğer stok büyümüyorsa, kapanışların sayısı orantısız bir şekilde artıyor. Yoğun sektörlerin küçülmesi, Almanya'nın gelecekteki rekabet gücü ve büyümesinin temeli olan gerekli yenilikler için iyi bir haber değil" diye konuştu.

patronlardunyasi.com

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde