AKPM; Endişeliyiz

AKPM; Endişeliyiz

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi: ''Erdoğan ve Gül'e açılan dâvâdan endişeliyiz''

AKPM; Endişeliyiz
16px
24px
26.06.2008 16:34
ABONE OLgoogle

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) genel kurulunda, Belçikalı Luc Van den Brande tarafından hazırlanan, "Türkiye'de demokratik kurumların işleyişi" konulu rapor ve buna bağlı karar tasarısının tartışılması başladı.

Genel kuruldaki konuşmalarda, beş siyasi grup, Adalet ve Kalkınma Partisi hakkında açılan davada, Anayasa Mahkemesi'nin Avrupa Konseyi değerlerine ve standartlarına uygun bir biçimde karar vermesi temennîsinde bulundu.

Türkiye raportörü Belçikalı Luc Van den Brande, genel kuruldaki konuşmasında, "raporun, Anayasa Mahkemesi'nin kararına müdahale olarak görülmemesi gerektiğini" söyledi.

Raportör, siyasi parti yasağını "kabul edilemez" bulduğunu belirterek, gerektiği takdirde Türkiye üzerindeki denetim sürecinin tekrar başlatılmasının gözden geçirilebileceğini söyledi.

Genel kurulda konuşan CHP milletvekili Haluk Koç ve MHP milletvekili Tuğrul Türkeş, raporu eleştirdi.

Anayasa Mahkemesi tarafından AK Parti hakkında açılan kapatma davasına geniş biçimde atıfta bulunulan taslakta, "Sonucu ne olursa olsun, iktidar partisi ile başbakan ve cumhurbaşkanı hakkında açılan davadan endişe duyulduğu ifade ediliyor ve bu davanın ülkenin siyasi istikrarını etkiyeceği" görüşüne yer veriliyor.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde