AKP sabah namazına gitti CHP ‘İhlas’ golü attı

AKP sabah namazına gitti CHP ‘İhlas’ golü attı

CHP, Bankacılık Tasarısı’nda, sabah namazı sayesinde AKP’ye ‘İhlas golü’ attı. CHP ilk oylamada reddedilen ve İhlas Finans’ın tasfiyesinin TMSF tarafından yapılmasını sağlayan önergeyi, AKP’lilerin sabah namazına gittiği sırada yeniden verdi ve..

AKP sabah namazına gitti CHP ‘İhlas’ golü attı
16px
24px
01.07.2005 00:00
ABONE OLgoogle

BEŞ gün boyunca geceyarılarına dek süren yoğun görüşme maratonuna sahne olan 193 maddelik Bankacılık Kanun Taslağı dün sabaha karşı 21 saatlik bir mesainin ardından, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edildi. CHP’nin, İhlas Finans Kurumu’nda yaklaşık 900 milyon dolar paraları kalan mağdurların sorununun çözümü için verdiği önergeden ilkinin reddedilip ikincisinin AKP’li üyelerin sabah namazına gitmeleri sonucu kabul edilmesi, sürpriz oldu.

İKİ ÖNERGE VERDİ:

CHP Trabzon Milletvekili Akif Hamzaçebi, İhlas mağdurları sorununun çözümü için birbirine bağlı iki önerge verdi. İlk önergede, İhlas’ı özellikle kapsam dışına çıkaran 2001 tarihli yasada değişiklik yapılarak İhlas Finans’ın tekrar kapsama alınması öngörüldü. Ancak Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener’in, salı günü ‘Önerirseniz değerlendirmeye alırız’ olumlu yaklaşımına karşın, dün geceyarısı sunulan bu ilk önerge Devlet Bakanı Ali Babacan’ın oturumuna rast geldi. Babacan, tam bu önergenin görüşüleceği sırada dışarıya çıktı. Komisyon Başkanı BDDK Başkanı Tevfik Bilgin’e ‘Önergeye katılıyor musunuz?’ diye sorunca Bilgin, ‘Böyle önemli bir konuda Sayın Bakan olmadan görüş bildirmeyi doğru bulmam’ deyince önerge reddedildi.

ÇALIN GÖTÜRÜN MEMLEKETİ:

Bu sonuca çok öfkelenen Hamzaçebi, Şener’in sırf bu önergeyi desteklediği için yerine Babacan’ın geldiğini söyleyerek, ‘Dün destekleyip hortumlama var deyip şimdi reddettiniz, hayırlı olsun’ dedi. Oturumu yöneten Altan Karapaşaoğlu, ‘Mikrofonu kapatın’ dedi ve CHP’liler ayağa kalkınca tartışma büyüdü. CHP’li Özyürek, Komisyon Başkanı Sait Açba’ya ‘Bu Komisyon’u kim yönetiyor?’ deyince Açba, ‘Üslubunuza dikkat edin, bağırmayın’ dedi.

BÜYÜK TARTIŞMA OYLAMAYLA GELDİ:

Asıl kavga, sabah 05.13’de Hamzaçebi’nin İhlas ile ilgili ikinci önergesinin oylaması sırasında geldi. Komisyon Başkanı Sait Açba, İhlas Finans’ın tasfiyesi işlemlerinin TMSF’ye geçmesini düzenleyen önergeyi ‘kabul edenler etmeyenler, kabul edilmemiştir’ diye süratle oyladı. Ancak AKP ve CHP sıralarından kalkan parmakların CHP lehine olduğu gözlendi. AKP’li Sabahattin Cevheri önerge lehinde oy kullandı.

BİLMEDEN EL KALDIRMIŞ:

Hamzaçebi, hemen yerinden fırlayarak, ‘Kabul bu sayın başkan. Buna hakkınız yok’ dedi. Hamzaçebi, önergenin 7’ye karşı 6 oyla reddedildiğini söyleyen Açba’nın ısrarına daha büyük bir ısrarla karşılık vererek, önergenin kabul edildiğini söyledi. Hamzaçebi, Açba’nın oturumu yönettiği kürsüye giderek masaya sert bir şekilde elini vurdu. AKP’li Milletvekili Ali Osman Sali’nin hangi yönde oy kullandığı uzun uzun tartışıldı. Sali, kendisinin çekimser olduğunu, oylama sırasında başka bir konuşma yaptığını ancak adının seslendiğini duyunca neyin oylandığını farketmeden gayrıihtiyari elini kaldırdığını söyledi. Bunun ardından Komisyon Başkanı Açba ilk kararı, ‘kabul edilmiştir’e dönüştürdü.

İhlas Finans’a TMSF tasfiyesi

AKİF Hamzaçebi’nin önergesinin olaylı kabulüyle tasarıya eklenen maddeye göre, 4672 sayılı kanun uyarınca, genel hükümlere göre tasfiye edilmekte olan Özel Finans Kurumları’nın tasfiyesinin TMSF’ce yürütüleceği öngörüldü.

Madde kesinleşirse, genel hükümlere göre atanmış olan tasfiye memurlarının görevi bu kanunun yürürlüğe girdiği tarihte sona erecek.

ÖFK’ların iradi tasfiyesine Fon kaldığı yerden devam eder. <

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde