Akaryakıt eylemi büyüyor

Akaryakıt eylemi büyüyor

10 EYLÜL'DE AKARYAKIT ALMA EYLEMİNE DYP GENEL BAŞKANI AĞAR DA DESTEK VERDİ.

Akaryakıt eylemi büyüyor
16px
24px
31.08.2006 16:45
ABONE OLgoogle

Celal Bayar Köşkü'nde düzenlenen programa Doğru Yol Partisi (DYP) Genel Başkanı Mehmet Ağar ve TÜDEF Genel Başkanı Ali Çetin de katıldı.

TÜDEF Genel Başkanı Ali Çetin, yaptığı konuşmada, Türkiye'nin akaryakıt zamları konusunda dünya lideri olduğunu Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler'in Mecliste itiraf ettiğini; Bakanın aynı zamanda Türkiye'nin akaryakıt fiyatında ve akaryakıttan alınan vergilerde OECD ülkeleri arasında birinci olduğunu da itiraf ettiğini, ancak zamların sorumlusunun kendi iktidarları olduğunu itiraf etmediğini savundu. Çetin, Bakanın ayrıca, koalisyon hükümetinden 1,56 YTL'ye aldıkları benzinin fiyatını 3,05 YTL'ye çıkardıkları gerçeğini de itiraf etmediklerini kaydetti.

Türkiye'nin Dünya'nın en pahalı enerjisini kullandığını ifade eden Çetin, hükümetin dikkatini çekmek için eylemlerine devam edeceklerini ve bir dakikalığına ışıkların söndürülmesi eylemi yapacaklarını dile getirdi. Çetin, tüketicinin, esnafın ve memurun sözünü dinlemeyen hükümetin sesini de seçimde dinlemeyeceklerini vurguladı.

DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar ise, cari açıktaki yüksek rakamların devam ettiğini, bunun sebebinin de üretemeyen ve üretmeyen bir Türkiye'nin bu hükümet döneminde var edilmiş olması olduğunu söyledi. Ağar, "Bu hükümet döneminde Türkiye dünyanın en adaletsiz dolaylı vergileriyle karşı karşıyadır. Bizatihi hükümetin bakanları tarafından dolaylı vergiler bir ülkede yüzde 70'i geçtiğinde orada adalet söz konusu olamaz denmiştir. OECD, AB ortalaması yüzde 35-40'lar civarındayken Türkiye'de yüzde 70'leri geçmiştir. Bunun günlük hayata yansıyan en önemli en belirgin yeri akaryakıt zamlarıdır ve bu akaryakıt zamları olağanüstü vergi yüklemesi sonucu ifade edildiği gibi pahalı petrol fiyatlarının artmasının sebep olduğu ortada ancak sebebin tamamı olmadığı açıktır. Doğrudan doğruya hükümetin yüksek orandaki vergi uygulamaları nedeni ile insanlar bir müddet sonra hayatın her noktasında hissettikleri pahalılığı bu şekilde hissetmektedirler" dedi.

Ağar, hükümetin ortaya koyduğu ekonomi politikasının ezilenden, çalışandan, emekten ve alın terinden yana olmadığının çok açıkça görüldüğünü belirtti. Ağar sözlerini şöyle sürdürdü: "Türkiye'nin bu hükümetten kurtulmasına çok bir zaman kalmadı. Ne kadar kaçarlarsa kaçsınlar seçim adım adım yaklaşmaktadır."

Konuşmaların ardından Çetin ve Ağar, "Zamlar Kader Değil, Kabul Etme ! 10 Eylül'de Akaryakıt Almayacağız' yazılı çıkartmaları Mehmet Ağar'ın makam aracına yapıştırdı.

Açıklama sırasında TÜDEF mensubu göstericiler de 'Yeter Artık Durdurun Şu Zamları', Daha Fazla Soyulmak İstemiyorum, 10 Eylül'de Akaryakıt Almıyorum' yazılı pankartlar taşıdı.
 

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde