Ahmedinejad, Bush'a ırak'ı hatırlatarak uyardı

Ahmedinejad, Bush'a ırak'ı hatırlatarak uyardı

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad'ın ABD Başkanı George W. Bush'a yazdığı ve tarafların içeriğini açıklamadığı mektup, bazı internet sitelerinde yayınlandı.

Ahmedinejad, Bush'a ırak'ı hatırlatarak uyardı
16px
24px
09.05.2006 23:11Güncelleme: 25.10.2023 14:54
ABONE OLgoogle

Mektupta Hz. İsa'nın takipçisi olduğunu söyleyen Bush'un politikalarını sorgulayan Ahmedinejad; Irak'ın işgali, İsrail'e verdiği destek ve terör şüphelisi olarak yakalananaların temel haklarının ihlal edilmesi olaylarını Amerikan yönetiminin yüzüne vurdu.

Irak'ta kitle imha silahları bulunduğu gerekçesiyle bu ülkeye 180 bin asker yerleştiren koalisyon güçlerini sorgulayan Mahmud Ahmedinejad, yüzbinlerce masum insanın ve onbinlerce işgal askerinin ölmesine neden olan trajediyi hatırlattı.

Ahmedinejad, Guantanamo Üssü'nde haklarında dava açılmadığı halde tutulan kişileri ve Avrupa'daki gizli hapishanelerde işkence gören şüphelileri anarak, bu durumun Hz. İsa'nın öğretileri, insan hakları ve liberal değerlerle telif edilemeyeceğini vurguladı.

İsrail'in binlerce insanın hayatına, milyonlarcasının da mülteci konumuna düşmesi pahasına kuruduğunu ifade eden Ahmedinejad, bu rejimin desteklenmesinin de Hz. İsa ve Hz. Musa'nın öğretilerine ters düştüğünün altını çizdi. İran Cumhurbaşkanı Filistin'de demokratik yollarla iş başına gelen hükümete baskı yapılmasını da eleştirdi.

Ahmedinejad, 11 Eylül saldırıları sonra Bush'un yaklaşımını Irak savaşı hakkında yalan haberler yayan ve sürekli İsrail'i destekleyen Amerikan medyasını eleştirdi. İran lideri, tarihte baskıcı ve gaddar hükümetlerin yaşayamadığını hatırlatarak, Bush'a, dünyada gittikçe artan bir Amerikan aleyhtarlığının olduğunu hatırlattı.

İran Cumhurbaşkanı, Bush'a eğer İrak savaşı için harcanan paranın yoksullukla mücadele için harcansa, dünyanın farklı bir yer olup olmayacağını sordu. Ahmedinejad, dünyada insanların uluslarası kurumlara olan inancını kaybettiğini söyleyerek, Bush'a 11 Eylül saldırılarıyla alakalı bazı deliller toplayıp toplamadığını sorguladı.

İran Cumhurbaşkanı mektupta İran'ın nükleer programına somut bir atıfta bulunmazken, sadece, Orta Doğu bölgesinde yapılan teknolojik ve bilimsel gelişmelerin, neden Siyonist regime karşı tehdit olarak resmedildiğini sordu.

Liberalizm ve batı-tipi demokrasinin başarısızlığa uğradığını ve insanlığın ideallerine ulaşmalarına yardımcı olamadıkları belirten Ahmedinejad, mektupta, liberal demokratik sistemlerin ideoloji ve düşüncelerinin yıkılışının seslerinin duyulduğunu iddia etti.

Bush'a daha ne kadar mahsun insalların kanının döküleceğini ve insanların evlerinin kafalarına yıkılacağını soran Mahmud Ahmedinejad, "Dünyanın şu anki halinden memnun musun?, Bu siyaset mevcut şekliyle devam edebilir mi?," sözleriyle tepkisini dile getirdi.

Newyork/Cihan

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde