Adnan Polat'ta borç batağında

Adnan Polat'ta borç batağında

ADNAN POLAT, 30 MİLYON DOLARLIK BORÇ YÜZÜNDEN EGE SERAMİK'E ORTAK ARIYOR.

Adnan Polat'ta borç batağında
16px
24px
01.07.2006 12:17
ABONE OLgoogle

İ. Polat Holding Başkanı Adnan Polat, Ege Seramik’in 30 milyon dolar civarında bulunan borcunu finanse edebilmek için Bank Austria ile görüştüklerini, yakın bir zamanda kesinleştirmeyi bekledikerini kaydetti.

BORÇ FİNANSMANI:

Adnan Polat, Ege Seramik’in yüzde 22.79’luk hissenin ne kadara satılacağını henüz netleştirmediklerini belirterek, "Fiyat üzerinde çalışıyoruz. Bu sebeple görüşmeler devam ediyor. Elde edilecek gelirle şirketin borçlarını kapatmayı planlıyoruz. Başka türlü bir planımız yok" dedi.

PİYASA DEĞERİ:

Ege Seramik’in piyasa değeri 101.1 milyon dolar civarında bulunuyor. Yüzde 24’ü halka açık olan şirketin 2006’nın üç aylık döneminde 30 milyon dolar civarında borcu bulunuyordu. Piyasa değerine göre Ege Seramik’in yüzde 22,79’luk hisse satışından en az 22,79 milyon dolar civarında bir gelir elde edeceği hesaplanıyor.

BAŞKA GÖRÜŞME YOK:

Adnan Polat görüşmelerin 2 gün içinde de 12 gün içinde de sonuçlanacağını söyleyerek, Ege Seramik’in bir kısmını satmak için başka hiçbir yatırımcıyla görüşmediklerini de kaydetti.

TAKASBANK’A TESLİM EDİLEN:

İ. Polat Holding’ten İMKB’ye gönderilen açıklamada, portföyündeki Ege Seramik Sanayi ve Ticaret hisseleri üzerinde Bank Austria Craditanstalt AG lehine satınalım opsiyonu verilmesi konusunda görüşmelere başlama kararı alındığı bildirildi. Söz konusu işlemin Ege Seramik ve Ticaret’in sermayesinin yüzde 22.7998’ine denk gelen İbrahim Polat Holding tarafından Takasbank’a teslim edilerek Merkezi Kayıt Kuruluşu’na kaydedilmiş Ege Seramik Sanayi ve Ticaret hisse senetlerini içereceği kaydedildi.

34 YILLIK ŞİRKET:

1972 yılında kurulan Ege Seramik 2005 yılı itibarı ile 24 milyon metrekare üretim kapasitesine sahip bulunuyor. 1992 yılında hisselerinin yüzde 15’i halka arz eden Ege Seramik Türkiye’nin en büyük seramik üreticileri arasında yer alıyor.

HİSSELERİ YÜKSELDİ:

Ege Seramik hisselerinin devri için Bank Austria ile görüştüğü haberlerinin ardından şirketin borsadaki hisseleri yüzde 12.99 oranında yükseldi. Ege Seramik’in hisseleri dün günü 3.48 YTL’den kapadı.

Ege Seramik’e gelen banka Galatasaray Sportif’te var

GALATASARAY kongre üyesi Ünal Aysal’ın elinde bulunan Galatasaray Sportif’in yüzde 21.05 hissesini toplam 51.4 milyon YTL’ye sattığı 14 yabancı kurumsal yatırımcıdan biri de Bank Austria’ydı. CAID adına hareket ettiği diğer 13 yabancı yatırımcı ise Danske Bank, Copenhagen DWS, Investment GmbH, Erste Bank, Fim Aasset Management, GLG Partners Lp Griffin Capital Management, Kepler Equities Frankfurt Branch Merrill Lynch, Investment Management, Old Lane Pictet Asset Management, Gvt Financial, Soros Fund Management, Liechtensteinische, Landesbank’tı.

Demet Cengiz Bilgin/Hürriyet

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde