ABD’deki Süzer’in ifadesi video konferansla alınacak

ABD’deki Süzer’in ifadesi video konferansla alınacak

Kentbank'ı zarara uğrattıkları gerekçesiyle 35 sanığın yargılandığı davada mahkeme, sağlık sorunları nedeniyle yurt dışında bulunan Mustafa Süzer’in sorgusunun görüntülü ve sesli iletişim yoluyla alınacak.

ABD’deki Süzer’in ifadesi video konferansla alınacak
16px
24px
12.04.2006 00:00
ABONE OLgoogle

Kentbank'ı zarara uğrattıkları gerekçesiyle 35 sanığın yargılandığı davada mahkeme, sağlık sorunları nedeniyle yurt dışında bulunan Mustafa Süzer’in sorgusunun görüntülü ve sesli iletişim yolu kullanılarak yapılabilmesi için tüm hazırlıkların tamamlandığı belirtildi.

Süzer’in ifadesi, ABD’deki saat farkı dikkate alınarak yapılacak duruşmada video konferans sistemiyle alınacak. Böylece Türkiye’de bir mahkeme ilk kez bir sanığın ifadesini video konferans ile almış olacak. İstanbul 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya tutuksuz yargılanan sanıklardan Cennet Teker, Sami Çakır, Mustafa Selçuk, Hasan Kılavuz, Yasin Hilmi Yavuz, Önal Necip Yücesan, Bülent Haluk Bayülgen, Taner Berksoy, Mehmet Ercan Turgay ve Mehmet Ali Kaya katıldılar.

AVUKATI İSTEDİ:

Sanık Mustafa Süzer’in avukatı Aslı Sıdık Aydın, CMK 196/4. maddesi uyarınca ABD’de bulunan sanık Mustafa Süzer’in görüntülü ve sesli iletişim sistemi kurularak ifadesinin alınmasını talep etti. Avukat Aydın, bu konuda gerekli anlaşmaları yaptıklarını da söyledi.

MASRAFI SÜZER’DEN:

Mahkeme heyeti, bu sistemin masraflarının sanık avukatları tarafından karşılandığının belirlenmesinden sonra Süzer’in video konferansı ile ifadesinin alınacağı kararı verdi. Heyet ayrıca, sanıklardan Taner Berksoy, Hasan Kılavuz ve Turgay Mutlu Şimaylı’nın 50 bin YTL teminat karşılığında yurt dışı çıkış yasağını 1 aylık süre ile kaldırılmasını da karara bağladı.
 
Hürriyet

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde