'AB kendisine zarar verir'

'AB kendisine zarar verir'

Dışişleri Bakanı ve Başmüzkerecei Ali Babacan, Avrupa Birliği'ni taahhütleri konusunda uyardı

'AB kendisine zarar verir'
16px
24px
27.05.2008 15:21
ABONE OLgoogle

Dışişleri Bakanı ve Başmüzkerecei Ali Babacan, Avrupa Birliği'nin (AB) önceki taahhütlerini yok saymak anlamına gelecek yaklaşımların en başta AB'nin kendi güvenirliliğine zarar vereceği uyarısında bulundu.

Türkiye-AB Ortaklık Konseyi'nin Brüksel'de düzenlenmesinin ardından ortak basın toplantısı düzenlendi. Basın toplantısına Bakan Babacan, AB KOmisyonu'nun genişlemeden sorumlu üyesi Olli Rehn ve AB Dönem Başkanı Slovenya'nın Dışişleri Bakanı Dimitrij Rupel katıldı.

Babacan, basın toplantısında, "1999 yılından bu yana Türkiye ile ilgili alınan ve altına kendi onay ve imzası bulunan kararların sonuçlarını yok saymaksa mümkün değildir. Türkiye, AB ile yürüttüğü katılım müzakerelerinde tek bir ortak hedef doğrultusunda ilerlemektedir. O da tam üyeliktir. Kaldı ki AB'nin önceki taahhütlerini yok saymak anlamına gelecek yaklaşımlar en başta AB'nin kendi güvenirliliğine zarar verecektir." dedi.

Türkiye'nin reformları yapmaması ya da ağırdan alması gibi bir lüksünün olmadığını belirten Babacan, "Ne istediğimizi gayet iyi biliyoruz. Hedefimiz çok açık. Bazı reformların zamanlaması ile alakalı sıkıntılar ortaya çıkabilir. Bu asla isteksizlik anlamına gelmemektedir. TCK 301 başta olmak üzere özgürlüklerin alanını Türkiye'de genişletmek bizim kazanacağımız bir konudur. Halkımızın kazanacağı bir konudur. Biz bunu AB'ye verilmiş bir taahhüt olarak görmüyoruz." ifadelerini kullandı.

İSRAİL VE SURİYE'NİN SİYASİ İRADESİ GEREKLİ

Bakan Babacan, bir soru üzerine, Suriye ve İsrail'in dolaylı görüşmelerine de değindi. Babacan, "Henüz sürecin çok başındayız. Bu kolay bir süreç olmayacaktır. Ancak önemli olan güçlü siyasi iradedir. Hem İsrail hem Suriye tarafından çözüm için güçlü bir siyasi irade ortaya konmasıdır. Şuana kadar biz bu iradeyi gördük. Umarız ki bu güçlü irade sürecin sonuna devam eder." dedi.

Babacan, basın toplantısının ardından, AB Ortak Dış Politika ve Güvenlik Yüksek Temsilcisi Javier Solana ile bir araya geldi. İkilinin görüşmesi öncesi görüntü alınmasına izin verildi.

Brüksel/Cihan

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde