AB Euro Bölgesi'nde enflasyon yüzde 2,5

AB Euro Bölgesi'nde enflasyon yüzde 2,5

AB'de, ortak para Euro kullanan ülkelerde temmuz ayı itibariyle yıllık enflasyon, bir önceki aya göre değişmeyerek yüzde 2,5 oldu.

AB Euro Bölgesi'nde enflasyon yüzde 2,5
16px
24px
31.07.2006 14:53
ABONE OLgoogle

AB'nin istatistik kurumu Eurostat'ın ilk tahminlerine göre Euro Bölgesi'nde enflasyonun mayıs ayında ulaştığı yüzde 2,5 seviyesini aşmaması, Euro'nun da dolara karşı bir miktar değer kazanmasıyla yüksek petrol fiyatlarının enflasyon üzerinde çok fazla etkili olamadığı şeklinde değerlendirildi.

12 ülkeden oluşan Euro Bölgesi'nde enflasyon mart ayı itibariyle yüzde 2,2 ve nisan ayı itibariyle yüzde 2,4 olarak açıklanmış, mayıs ve haziran aylarında ise yüzde 2,5 seyivesinde kalmıştı. Bu arada 3 Ağustos'taki Avrupa Merkez Bankası (AMB) toplantısında, Euro faizinin çeyrek puan artırılarak yüzde 3'e yükseltilmesi bekleniyor.

Enflasyonda orta vadede hedefini yüzde 2 seviyesinin altı olarak belirleyen AMB en son 8 Haziran'daki toplantısında çeyrek puanlık faiz artırımıyla Euro gösterge faizini yüzde 2,75'e çıkarmıştı.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde