77 kentte 4 bin Kültür Elçisi

77 kentte 4 bin Kültür Elçisi

ETİ ve ÇEKÜL Vakfı gelecek nesillerin kültürel ve kişisel gelişimlerine destek vermek üzere uzun soluklu bir sosyal sorumluluk projeye imza atıyor.

77 kentte 4 bin Kültür Elçisi
16px
24px
30.05.2008 15:56
ABONE OLgoogle

Yarım asra yakın geçmişiyle tıpkı Anadolu medeniyetleri gibi, kendi alanında bir Lezzet Uygarlığı yaratan ETİ, ÇEKÜL Vakfı işbirliği ile gelecek nesillerin kültürel ve kişisel gelişimlerine destek vermek üzere, 2008 – 2012 yıllarını kapsayacak uzun soluklu bir sosyal sorumluluk projesine imza atıyor.

Türkiye"nin kültürel mirasının korunması, yeni nesillerin unutulmaya yüz tutan değerlerimizi öğrenmesi ve geliştirmesini hedefleyen “ETİ ÇEKÜL Kültür Elçileri” projesinin basın toplantısı, 28 Mayıs 2008 tarihinde Ankara"nın Beypazarı ilçesinde, ETİ Şirketler Grubu CEO"su Hazım Ellialtı, ÇEKÜL Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Metin Sözen ve gazeteci – TV program yapımcısı Fatih Türkmenoğlu"nun katılımı ile gerçekleştirildi.

ETİ ÇEKÜL Kültür Elçileri projesi kapsamında, 2008-2012 yılları arasındaki 5 yıllık sürede Türkiye genelindeki 77 kentte, yaklaşık 4 bin çocuk, ülkemizin tarihi ve kültürel mirasını korumaları amacıyla birer “Kültür Elçisi” olarak yetiştirilecek. Ulusal ve yerel uzmanlar tarafından hazırlanan teorik ve pratik eğitimler alacak çocuklar, yaşadıkları kente farklı bir gözle bakmayı öğrenecek, bu doğrultuda da kentlerinin gönüllü Kültür Elçileri olarak kültürel miraslarını bir adım öteye taşıyacak çalışmalara imza atacaklar.

Toplantıda projenin amaç ve hedeflerini aktaran ETİ Şirketler Grubu CEO"su Hazım Ellialtı; “Projemizle amacımız çocuklarımızın yaşadıkları kentin - bölgenin doğal ve kültürel zenginliğinin farkına varmalarını ve bu değerlerin korunması ve geliştirilmesi konularında aktif olarak rol almalarını sağlamak… “ETİ ÇEKÜL Kültür Elçileri” geleceğimizi geçmişten gelen değerler hamuruyla yoğurarak, ülkemizin tarihi ve kültürel mirasını koruyan temsilciler olacaklar. Uzun soluklu projemizde bu bilincin Kültür Elçilerimiz vasıtasıyla tüm Türkiye"ye yayılmasını hedefliyoruz. 5 yılda 77 kentimizde 4 bini aşkın çocuğumuz  “ETİ ÇEKÜL Kültür Elçisi” olarak yetiştirilecek.” dedi.

ÇEKÜL Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen ise projeyle ilgili şöyle konuştu: “Kuşakları sağlıklı yaşatmak için geçmiş ile gelecek arasındaki bağın güçlü kurulması gereklidir. Bunun için geçmişten geleceğe akıp gelen değerlerin üstüne, hızla yeni değerler ekleyebilecek çağdaş yöntemleri bulmak, geliştirmek, yerleştirmek zorundayız. Bireyin kendini tanıması, bu özel
coğrafyanın oluşturduğu değerleri boyutlandırması, özgür bir ortamın varlığıyla anlam kazanır.

“Kültürel kimliğe”, “kültürel sürekliliğe”, bunun aralıksız tartışıldığı ortamlara gerek vardır. İşte Kültür Elçileri kültürel eğitim programı, 12 yaşındaki çocuklara, bu taptaze beyinlere böylesine bir ortam sunmaktadır. Bu ortamı yaratmak için ÇEKÜL Vakfı ile ülkemizin köklü ve öncü kuruluşu ETİ çok değerli bir işbirliği gerçekleştirmektedir. Hiç zorlanmadan ortak bir amaçta gönülden buluştuğumuz ETİ ile Anadolu"nun kimlikli kentleri bundan böyle ETİ ÇEKÜL Kültür Elçileriyle farklı bir nitelik kazanacak, geleceğe farklı umutlarla bakacaklardır. Bu proje, kültürümüz ve çocuklarımızın geleceği için bir seferberliktir, bir dönüm noktası olacaktır.” 

Proje kapsamında yıl boyunca ETİ ÇEKÜL Kültür Elçileri"nin çeşitli eğitim ve proje çalışmalarına katılacak olan Fatih Türkmenoğlu ise; “Proje sayesinde Kültür Elçisi çocuklarımızla tanışacağım. Önümüzdeki yıl 13 kentimize giderek genç kültür elçilerimizle tanışacak olduğum için çok heyecanlıyım. Onların gözünden kentlerini bir kez daha göreceğim. Aslında her gezi özel her gezi farklıdır, belki ben de birçok şey bildiğimi sandığım yerler hakkında yeni şeyler öğrenerek şaşıracağım.” dedi.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde