40 ortaklı İsmar'ı kayyum yönetecek

40 ortaklı İsmar'ı kayyum yönetecek

Perakende sektöründe 90'lı yıllarda 54 bakkal ve küçük marketin bir araya gelerek kurduğu İSMAR'da üç kardeşin usulsüz yönetime girmesi ve hissedarlardan habersiz kararlar alınması üzerine kayyum atandı.

40 ortaklı İsmar'ı kayyum yönetecek
16px
24px
12.07.2006 10:04
ABONE OLgoogle

Türkiye'de perakende sektöründe 90'lı yıllarda 54 bakkal ve küçük marketin bir araya gelerek kurduğu İSMAR'da yönetim sorunu yaşanması üzerine, şirkete kayyum atandı. 40 ortaklı şirketin yüzde 1.6'sına sahip 3 kardeşin usulsüz olarak genel kurul toplantısı yaparak, yönetime girdiklerini öne süren diğer ortaklar hukuk savaşı başlattı. Bazı hissedarlar, kendilerinden habersiz yapılan toplantıda alınan kararların iptali için dava açtı. Davada mahkeme şirketi yönetmek için 3 kayyum atadı.

ORTAKLAR ATAKTA

Ortaklardan Aslan Akyürek adına dava açan avukat Fahri Ablak'ın dilekçesinde, iktidar sorunu şöyle yaşandı: İSMAR, son Genel Kurulu'nu 1998'de yaptı. Bu tarihten sonra şirkette, kuruluş amacını gerçekleştirme imkanının kalmadığının görülmesi ve markasını 'İsmar Marketler Zinciri Gıda'ya devretmesi üzerine genel kurul yapılmadı. Son genel kurulda seçilen yönetim ve denetim organının görev süresi ise 2001'de doldu. Şirkette yüzde 1.6 oranında pay sahibi olan Kazım, Mehmet ve Ali Bilgen kardeşler, Kadıköy Asliye Ticaret Mahkemesi'ne başvurarak, şirket organlarının oluşturulması için Genel Kurul Toplantısı'na izin verilmesini talep ettiler. Mahkeme de, yönetimin oluşturulabilmesi için Mehmet Yorulmazer'i kayyum olarak şirketin başına atadı. Bilgen Kardeşler ise, kayyum vasıtasıyla 14 Şubat 2006'da Genel Kurul Toplantısı yaparak yönetim kuruluna girdiler. Ancak ortaklardan Aslan Akyürek ile İSMAR'ın yüzde 53'üne sahip diğer ortakların genel kuruldan ve yeni yönetim kurulundan haberi olmadı.

ALTUĞ KAYYUMDA

Ayrıca toplantı için büyük hissedarlara haber verilmedi. Bir başka iddiaya göre de, İSMAR'ın en büyük hissesine sahip ortaklarının gerçek adreslerine genel kurul davetiyeleri gönderilmedi. Öte yandan, tüm bu iddiaları değerlendiren mahkeme, İSMAR'da 4 ay önce yapılan Genel Kurul Toplantısı'nda alınan kararlar üzerine ihtiyati tedbir koydu. Mahkeme, dava karara bağlanıncaya kadar Prof. Dr. Osman Altuğ, Mali Müşavir Mustafa Kınacı ve Prof.Dr.Ayşe Nur Berzek'i kayyum olarak atadı.

Tolga Atar/Bugün

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde