3.5 milyon dolarlık açılış

3.5 milyon dolarlık açılış

TÜRKİYE, BTC PETROL HATTININ AÇILIŞINA HAZIRLANIYOR. İŞTE AÇILIŞ PROGRAMI..

3.5 milyon dolarlık açılış
16px
24px
16.06.2006 00:00
ABONE OLgoogle

 

Türkiye 'Yüzyılın Projesi' olarak adlandırılan Bakü-Tiflis-Ceyhan için tarihi açılışa hazırlanıyor. 13 Temmuz 2006 tarihinde yapılacak olan resmi açılış töreni öncesinde İstanbul'da 4, Adana'da da üç otel gelecek konuklara ayrıldı. Törene, ABD Başkanı George W. Bush, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile Gürcistan Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili'nin de aralarında bulunduğu 15 devlet başkanının yanı sıra İngiltere Başbakanı Tony Blair'in de aralarında bulunduğu yaklaşık 30 başbakan, 50'ye yakın enerji ve dışişleri bakanı davet edildi. Törene bir ay süre kala geleceklerin listesi henüz kesinlik kazanmazken, şimdiye kadar aralarında Aliyev ve Saakaşvili'nin bulunduğu 6 devlet başkanı, 9 başbakan, 23 enerji ve dışişleri bakanı, geleceğine dair teyit verdi. Bu arada törene katılacak konuklar, 12 Temmuz 2006 tarihinde İstanbul'a gelmeye başlayacak. 12 Temmuz'da İstanbul'da Çırağan, Conrad, Ceylan ve Hilton otelleri kapatıldı. VIP konuklar bu otellerde kalacaklar. Tören için BTC'nin büyük ortağı BP'nin de, İngiltere'den gelecek 400 kişilik bir konuk listesi bulunuyor. BP, kendi misafirleri için İstanbul'da 4 oteli 12 Temmuz için kapattı. Adana'da da ayrıca 3 otel konuklara ayrıldı.

3.5 MİLYON DOLARLIK TÖREN
Ceyhan'da yapılacak açılış töreni, Türkiye tarihindeki en büyük organizasyon olması açısından da ayrı bir önem taşıyor. Bunun için son 1 yılda 1 milyon doların üzerinde uluslararası organizasyon gerçekleştiren 3 firmaya konsorsiyum kurduruldu. Organizasyonda, 3-3.5 milyon dolar harcanacağı tahmin ediliyor. BTC Ham Petrol Boru Hattı Projesi ile Azerbaycan'da üretilen ham petrolün boru hattı ile Gürcistan üzerinden Ceyhan'daki deniz terminaline, buradan da tankerlerle dünya pazarlarına ulaştırılması amaçlanıyor. BTC'nin günlük 1 milyon varil kapasiteyle çalışmaya başlamasının ardından, dünyadaki ticari petrolün yüzde 8'i Türkiye üzerinden geçmeye başlayacak.

1.280 kişilik klimalı çadır kurulacak

CEYHAN'daki tören 12.30- 14.30 saatleri arasında yapılacak. Tören alanına İngiltere'- den BP'nin özel olarak getirteceği 1.280 kişilik, klimalı özel bir çadır kurulacak. Tören alanına ayrıca basın çadırı, ikram çadırları ile 60 adet seyyar tuvalet yerleştirilecek. Törende Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in birer konuşma yapmaları bekleniyor. ABD Başkanı Bush da davetliler arasında. 

İstanbul'da 800 kişilik yemek

12 TEMMUZ akşamında Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in evsahipliğinde, İstanbul Çırağan Sarayı'nda konuklara yönelik 800 kişilik bir akşam yemeği verilecek. Törenin yapılacağı 13 Temmuz tarihinde ise devlet başkanları özel uçaklarıyla Adana İncirlik Hava Üssü'ne inecek. Buradan zırhlı araçlarla törenin yapılacağı Ceyhan'a geçecekler. Diğer konuklar 737 tipi 6 uçakla, İstanbul'dan Adana Şakirpaşa Havaalanı'na inip, buradan otobüslerle Ceyhan'a taşınacaklar. Zırhlı araçlar ve otobüslerin geçişleri sırasında Adana-Ceyhan karayolu trafiğe kapatılacak. 

Tören günü THY seferlerinde de değişiklikler olacak. 12 Temmuz'da devlet başkanlarının iniş saatlerinde İstanbul'da Yeşilköy Havaalanı'ndaki inişler durdurulacak. Tören günü ise İstanbul-Adana hava sahası kapanacak. BOTAŞ'ın misafirleri için de Ankara'dan 2 tane uçak kaldırılacak.

Sabah

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde