29 ilaç firmasına soruşturma

29 ilaç firmasına soruşturma

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Sağlık Bakanlığı'nın suç duyurusu üzerine 29 ilaç firması hakkında devlet kurumlarına yüksek fiyatla ilaç sattıkları iddiasıyla soruşturma başlattı.

29 ilaç firmasına soruşturma
16px
24px
16.06.2006 18:21
ABONE OLgoogle

SSK ve Sağlık Bakanlığı'na yüksek fiyatla ilaç sattığı iddia edilen Roche İlaç Firması'na yönelik incelemeler yapan Başbakanlık Teftiş Kurulu, 29 firmanın daha devlete usulsüz olarak yüksek fiyatla ilaç sattığını belirledi.

Başbakanlık Teftiş Kurulu durumu bir raporla Sağlık Bakanlığı'na iletti. İnceleme başlatan Sağlık Bakanlığı müfettişleri 29 ilaç firmasının ithal ettiği 209 değişik ilacı Sağlık Bakanlığı'nın belirlediği fiyatların çok üzerinde fiyatlarla devlet kurumlarına sattığını belirledi.

Bakanlık 113 sayfalık rapor hazırlayarak İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusu yaptı. Suç duyurusu üzerine harekete geçen savcılık aralarında Roche, Abdi İbrahim, Bayern, Pfizer gibi firmaların bulunduğu 29 ilaç şirketi hakkında soruşturma başlattı.

Soruşturma kapsamında 10 ilaç firmasının yetkilisinin ifadesi alındı, 19 şirketinin yetkililerinin de ifadeleri alınacak. Başbakanlık Teftiş Kurulu tarafından hazırlanan raporda, ayrıca soruşturmaya konu olan ilaçların miktarı ve devletin uğradığı toplam zararın da savcılık tarafından tespit edilmesi istendi.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde