100 taarruz uçağı alınacak

100 taarruz uçağı alınacak

TSK, 100 ADET AMERİKAN TAARRUZ UÇAĞI, 30 ADET DE F-16 ALMAYI PLANLIYOR.

100 taarruz uçağı alınacak
16px
24px
26.06.2006 00:00Güncelleme: 25.10.2023 14:51
ABONE OLgoogle

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK), 2007 yılı itibariyle, 10 yıllık süre içinde öncelikli olarak satın almayı planladığı silah tedarik listesini hazırladığı ve savunmaya ayrılan kaynaklardan yüzde 35'ini, her yıl silah tedarikine ayırmayı planladığı öğrenildi.

Her yıl olduğu gibi bu yıl da On Yıllık Tedarik Planı (OYTEP) adını taşıyan çalışmasını tamamlayan TSK'nın, Avrupa Konsorsiyumu Eurofighter'ın Typhoon uçaklarından satın almayı gündemden düşürdüğü ve bunun yerine, yaklaşık 100 adet, 10 milyar dolar tutarında Amerikan Lockheed Martin yapımı Müşterek Taaruz uçağı (JSF) almayı kesinleştirdiği öğrenildi. OYTEP'e göre, TSK'nın, ABD'den, yaklaşık 2 milyar dolar tutarında 30 adet ek F-16 uçağı almayı hedeflediği de öğrenildi.

BRİFİNGTE ELE ALINDI

Bugün'ün, iyi haber alan askeri kaynaklardan edindiği bilgiye göre, geçtiğimiz Perşembe günü, Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Işık Koşaner'in başkanlığında, Genelkurmay karargahında, askerlerin geniş katılımıyla OYTEP'in ele alındığı bir brifing düzenlendi.

Brifingde, TSK'nın, 10 yıllık silah tedarik planı çerçevesinde, gerek Milli Savunma Bakanlığı gerekse Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM) bütçesinin yüzde 35 kadarını her yıl silah tedarikine ayırmayı planladığı belirtildi. Bu da yaklaşık, yılda 3 ila 3.5 milyar dolara tekabül ediyor. Bu miktara, geri ödemesi Hazine Müsteşarlığı tarafından garanti edilen yabancı devlet ya da yabancı firma kredilerinin dahil olup olmadığı bilinmiyor.

TSK silah alım planlamasına, Yeni Türk Lirası'nın, dolar ve Avrupa para birimi Euro karşısında son bir ayda yüzde 30'lara varan değer kaybının henüz yansıtılmadığı da belirtildi. OYTEP, 10 yıllık silah tedarik planını kapsarken, öncelikli silah alımlarını öngören Stratejik Hedef Planı (SHP) iki yılda bir revize ediliyor. Dolayısıyla, 2007 itibariyle 10 yıllık dönemi kapsayan silah tedarik listesinde, ilk iki yıllık dönemde yapılacak alımların bütçe kaynağı bulunuyor.

TEHDİT YOK

Askeri kaynaklar, 2007-2016 yıllarını kapsayan silah tedarik listesinin, 2005-2014 yıllarını kapsayan silah tedarik listesi ile mukayese edildiğinde, TSK'nın, tehdit değerlendirmesinde önemli bir değişikliğe gidilmediğini gösterdiğini belirtiyorlar. Örneğin TSK'nın, Ege'deki egemenlik sorunlarını çözemediği Yunanistan'a karşı halen silahlanması gerektiğini gösteren silah tedarik planlaması göze çarparken, İran'dan gelebilecek nükleer silah tehdidine karşı uzun menzilli füzelerin tedarik edilmesi projesi de muhafaza ediliyor.

TSK'nın Yunanistan'a ilişkin konsept değişikliğine gitmemesinde, Atina'nın Türkiye'yi tehdit olarak görme politikasını sürdürmesinin yattığı anımsatılıyor.

TSK, uzayda etkinliğini artıracak, askeri gözlem uydusu alımı için de kısa süre sonra şartname yayınlamayı planlıyor.

Diğer yandan, TSK'nın, Avrupa Konsorsiyumu Eurofighter'ın, Türkiye'ye Typhoon savaş uçaklarından satmak için yaptığı yoğun lobiye karşın Amerikan yapımı JSF'de karar kılması karşısında kısmen sivil otoriteye tabi olan SSM'nin nasıl bir tutum izleyeceği bilinmiyor. SSM, kısmen Amerikan Lockheed Martin firmasının, JSF çerçevesinde Türk sanayiine daha fazla iş vermesi için Eurofighter'ı gündemde tutarken, kısmen de Türkiye'yi Avrupa Birliği Savunma Ajansı'na yakınlaştıracağı hesabıyla Eurofighter'dan bir miktar Typhoon almayı planlıyordu. Ancak, Typhoon'ların her birinin neredeyse 100 milyon doları bulması ve Türkiye'ye getireceği lojistik destek yükü, TSK'nın tek uçak tipinde yani JSF'de k

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde