1 milyar dolarlık füze

1 milyar dolarlık füze

LOCKED MARTİN FİRMASI, TÜRKİYE'YE PATRIOT FÜZESİ SATMAK İÇİN TEMASLARDA.

1 milyar dolarlık füze
16px
24px
25.08.2006 10:52
ABONE OLgoogle

İran ve Kuzey Kore ile ilgili nükleer krizin aralarında Türkiye'nin de bulunduğu bir dizi ülkeyi daha gelişmiş Patriot hava savunma sistemlerine yönelttiği belirtildi. Pentagon'un bir numaralı tedarikçisi Lockheed Martin'in ürettiği Patriot sistemlerini önceden satın almış Suudi Arabistan, Kuveyt, Japonya, Tayvan, Yunanistan, Almanya, Hollanda, İsrail ve İspanya'nın geliştirmek istediği, Türkiye gibi İran'a komşu ülkelerin de bu sistemlere ilgi gösterdiği kaydedildi. Elde edilmek istenilen sistem, nükleer, kimyasal ve mikrop bombaları taşıyan balistik füzeler, güdümlü füzeler ve uçaklara karşı en gelişmiş savunma sistemi olarak bilinen Patriot Advanced Capability-3 (PAC-3).

'Teknoloji transferi yaparız'
Lockheed'in Füze ve Ateş Kontrol Bölümü Başkan Yardımcısı John Ward, Washington'daki basın toplantısında, Türkiye'ye dört ya da beş PAC-3 bataryasının satışı için çalıştıklarını belirtip, "Türk yetkililerle ciddi müzakereler yapıyoruz" dedi. Ward, Türkiye PAC-3'ü tercih ederse, üretimde Türk savunma sanayisinin yer almasını ve teknoloji transferi sağlamayı önerdiklerini ekledi. Ward, PAC-3'ün Türkiye'nin füze savunma programına dair bütün ihtiyaçları karşılayacak özellikte olduğunu kaydetti. PAC-3 bataryası maliyeti radarla birlikte 500 milyon doları buluyor, fiyat füze fırlatıcıların sayısına göre değişiyor.

1 milyar dolarlık paket
Washington Post'a göre Türkiye'ye önerilen paket 1 milyar dolar değerinde. Türkiye'nin savunma sistemleri için ihale açmaya hazırlandığı, ABD'nin yanı sıra Rusya'nın da S300 veya S400 füzesistemleri satmak istediği belirtiliyor.

Lockheed temsilcisi, daha önce Patriot'la ilgilenmeyen Arap ülkelerinin de kapılarını çaldığını kaydetti. Lockheed, PAC-3 ilgili ilk satışı Ocak 2005'te Japonya'ya yapacağını duyurmuştu. Pentagon'la yapılan 532 milyon dolarlık anlaşma çerçevesinde bu yıl Amerikan ordusuna teslim edilecek 156 PAC-3 füzesinden 16'sı Japonya'ya, 32'si Hollanda'ya gidecek. Geçen ay Tokyo, ABD'nin Okinaw'daki Kadena Hava Üssü'ne PAC-3 sistemi yolladığını duyurmuştu.
Karadan karaya atılıp füzeleri havada vuran PAC-3'ün önceki modeli Patriot, 1991 Körfez Savaşı sırasında ünlenmişti.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde