Patronlar


Ne dünya piyasalarındaki sarsıntılar, ne de önümüzdeki aylarda yapılacak iki seçimin yarattığı belirsizlik, devlerin gayrimenkul iştahını dindirmedi.

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı"nın (ÖİB) satışa çıkardığı İstanbul Zincirlikuyu"daki Karayolları eski Bölge Müdürlüğü arsasına Cumhuriyet tarihinin en yüksek fiyatı verildi. Denizbank"ı Belçikalı Dexia"ya satan Zorlu Grubu, 96 bin 500 metrekarelik arazi için Dubai Şeyhi El Maktum"un ana hissedarı olduğu Emaar şirketiyle son ana kadar yarışırken, 800 milyon dolarlık rekor teklifiyle ipi göğüsledi.

İkinci sıradaki Emaar"ın teklifi ise 799 milyon dolarda kaldı. Zorlu Grubu, arazinin her metrekaresi için 8 bin 290 dolar vermeyi göze alırken, 6 bin 881 dolarla İstanbul Levent"teki Renault arazisine ait olan metrekare başına fiyat rekoru da kırılmış oldu.

Satış izinden sonra
Rekor fiyatla gerçekleşen arazi satışı Özelleştirme Yüksek Kurulu"nun onayı alındıktan sonra Zorlu Grubu"na devredilebilecek. Zorlu Grubu, söz konusu arazinin üzerine yapacağı inşaat için şartname gereği ayrı ayrı 4 mimarlık şirketine projeler çizdirip SİT Kurulu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Beşiktaş Belediyesi"ne onaylatacak. Buradan çıkan iznin ardından inşaata başlanacak.

Arsaya 1.900 konut 2 Swissotel yapılır
Zorlu Grubu 800 milyon dolar verdiği Zincirlikuyu"daki araziyle birlikte toplam 560 bin metrekarelik inşaat iznini de alıyor. Bu inşaatın yüzde 35"ini oluşturan 196 bin metrekarelik bölüm residence yani konut alanı olarak kullanılacak. Bu da Zorlu"nun 100 metrekareye ortalama bin 960 konut yapabileceği anlamını taşıyor. İnşaat alanının yüzde 30"u ise otel ve kongre salonuna ayrılacak.

Böylece 168 bin metrekare büyüklüğünde, yani İstanbul"daki Swissotel veya Hilton"un iki katı kadar otel ve kongre merkezi inşa etmek mümkün olacak. İmar izninde alışveriş merkezi için de yüzde 15"lik pay ayrılıyor. Bu alana 84 bin metrekarelik yani Akmerkez"in yaklaşık 1.5 katı büyüklüğünde alışveriş merkezi inşa edilebilecek. İnşaat alanının yüzde 20"sini oluşturan 112 bin metrekarelik bölüme ise ofis ve sosyal donatı alanları yapılabilecek.

800 milyon doları ödedikten sonra sorunlarla boğuşacak

Zincirlikuyu"daki arazi için 800 milyon dolar teklif eden Zorlu Grubu, bu parayı ödedikten sonra da "zor" sorunlarla boğuşacak. Bunlardan en önemlisi söz konusu araziyle ilgili açılan davalar. Zincirlikuyu arazisiyle ilgili Şehir Plancıları Odası"nın Danıştay"da açtığı dava halen sürüyor. Oda söz konusu davayı 2005 yılında Bayındırlık Bakanlığı tarafından yapılan imar planına dayanarak açmıştı. Söz konusu planda arazi üzerine yapılacak binanın yüksekliği için bir sınır getirilmiyordu. Ancak bu dava ÖİB"nin yaptırdığı ve Cuma günü açıklanması beklenen yeni planla birlikte otomatik olarak düşecek. Çünkü ÖİB"nin yeni planında arazi üzerinde en yüksek binanın 28 katlı olabileceği belirtiliyor.

Öte yandan bu dava düşse de Zorlu"yu yeni davalar bekliyor. Çünkü Şehir Plancıları Odası, yeni plan hakkında da dava açacak. Yeni davanın gerekçelerinden biri yine yükseklik konusu olacak. Plancılar, Boğaziçi Geri Görünüm Etkilenme Bölgesi"nde olan arazinin yeni imar planında da bina yüksekliğinin yeterince düşürülmediğini belirtiyor. Oda"ya göre buraya en fazla 5 katlı bina yapılması gerekiyor. Diğer taraftan bir başka dava gerekçesi, yapılacak inşaatın bölgenin yaya ve araç trafiğini yoğunlaştıracağı iddiası. Oda, söz konusu arazinin kamuya ait park veya gezi alanı olarak değerlendirilmesini istiyor. Davaya İnşaat Mühendisleri ve Mimarlar Odası da müdahil olacak.0

Zorlu"dan gelen parayla 534 km çift yönlü duble yol yapılabilecek

Arazinin satışıyla Zorlu Grubu"ndan elde edilecek 800 milyon dolarlık gelirin Karayolları yatırımlarında kullanılacak olması bir başka tartışmayı da gündeme getirdi. Hükümetin gündemindeki öncelikli karayolu yatırımının “duble yol” projeleri olduğu biliniyor. Böylece Zorlu"dan gelecek 800 milyon dolarla hükümet, seçim arifesinde Anadolu"nun birçok bölgesi için planladığı duble yol projelerinin finansman kaynağını da elde etmiş oldu. Bu durumda hükümet, Zorlu"dan elde edeceği 800 milyon dolarlık özelleştirme geliriyle, km"si 1.5 milyon dolara, çift şeritli ve 12"şer metre eninde 534 km duble yol yapabilme şansı elde ediyor. Yani arazi satışından elde edilecek gelirle istenirse İstanbul-Ankara arasında çift şeritli duble yol yapılabilecek.

Zorlu 1 milyar $"a kadar çıkardı

Açık artırmada fiyatını 800 milyon dolara kadar çıkartarak kazanan Zorlu Grubu"nun profesyonelleri ihaleye kararlı geldiklerini belirterek, “İhaleye çok iyi hazırlandık. Almak istedik, aldık” yorumunu yaptı. Öte yandan, “Diğer yatırımcıların fiyatlarını yükseltmeleri halinde fiyatta nereye kadar çıkacaktınız? sorusuna ise, ”Nereye kadar olursa, oraya kadar“ yanıtını verdiler. İhalenin ardından yatırımcılar arasında Zorlu"nun limitinin 900 milyon doların üzerinde olduğu yorumları yapıldı.

Unakıtan Kilci"yi arayıp tebrik etti

Karayolları"na ait İstanbul Levent"teki 96 bin 505 metrekarelik arsanın 800 milyon dolara Zorlu"ya gitmesinin hemen ardından salona gelen ÖİB Başkanı Metin Kilci, ilk tebriğini Maliye Bakanı Kemal Unakıtan"dan aldı. İhale salonuna girdikten sonra bir köşeye çekilerek telefonla konuşan Kilci"nin sık sık karşısındakine teşekkür etmesi dikkat çekti. Daha sonra Başkan Kilci"yi arayanın Maliye Bakanı Kemal Unakıtan olduğu öğrenildi. Bakan Unakıtan"ın Kilci"yi ve diğer İdare yöneticilerini tebrik ve teşekkür ettiği belirtildi.

"En çok 700 eder" demiştim

İhalede ÖİB"nin danışmanlığını yapan Garanti Yatırım"ın İcra Kurulu Başkanı Metin Ar, Zorlu Grubu"nun rekor fiyata yaptığı alımın ardından, “Çok iyi bir iş yaptılar. Burayı bitirdikten sonra ortaya yaklaşık 3 milyar dolarlık bir proje çıkacağını tahmin ediyoruz” diye konuştu. Metin Ar, arsa fiyatının beklediklerinin üzerinde olduğunu kaydederek, “Eşimle iddiaya girmiştik. Ben en fazla 700 milyon dolar eder diyordum. Ancak fiyat 800 milyon dolar çıkınca kaybettim” dedi.

Vatan