Patronlar


Göreve geldiğinden beri en büyük hayalim Genel Müdürlüğü İstanbul'a taşımaktı' diyen Ziraat Bankası Genel Müdürü Can Akın Çağlar, İstanbul'da yer aradıklarını söyledi. Çağlar, 'Henüz teknik çalışma yapılmadı ama ya İstanbul'da Maslak veya Levent'teki kendi yerimizi değerlendireceğiz ya da sıfırdan yeni bir bina inşa edilecek' dedi.

PERFORMANSA KATKI

Merkezini İstanbul'a taşımak isteyen bankalara hep İş Bankası örneğini verdiğini söyleyen Can Akın Çağlar, 'İş Bankası'nın da merkezi daha önce Ankara'daydı. Ancak İstanbul'a taşındıktan sonra performansı hızla arttı' diye konuştu. Ziraat Bankası'nın Levent'te İş Kuleleri'nin karşısında ve Maslak'ta yerlerinin olduğunu ifade eden Çağlar, 'Planlamayı doğru yapıp bir an önce taşınmak istiyoruz. Henüz hiçbir teknik çalışma yapılmadı. Bu işin doğru koordine edilmesi gerekiyor. İş süreçlerin doğru planlanması lazım'dedi.

Türkiye İş Bankası'nın da merkezinin daha önce Ankara'da olduğunu hatırlatan Can Akın Çağlar, 'Performansı hızla arttı. Dünya klasmanında oyuncu oldular. Bütün bankaların merkezleri İstanbul'da. O açıdan Ziraat Bankası Genel Müdürlüğü'nü İstanbul'a taşımanın iyi olacağını düşünüyorum. Bu zaten göreve geldiğimden beri düşlediğim bir şeydi' dedi.

HEDEF GLOBALLEŞME

İstanbul'un finans merkezi yapılmasında amacın sadece finansla ilgili kuruluşları bir araya toplamak veya fiziki kümelenme olmadığının altını çizen Ziraat Bankası Genel Müdürü Can Akın Çağlar, 'İstanbul'un paranın merkezi hale getirilmesinde hedef sadece finans kuruluşlarını bir yerden bir yere taşımak veya bir yerde toplamak değil. Zaten bankacılık işlemleri elektronik ortamda yapılıyor. Amaç vergisel avantajlardan da yararlanmak. Aracılık maliyetlerinin dünyada New York, Şikago, Hong Kong ve Londra gibi finans merkezlerinin sahip olduğu seviyeye getirilmesi gerekiyor. Dünya standartlarında rekabet eşitliği sağlayacak noktaya çekilmesi gerekiyor.'

TBB rapor hazırlıyor

DEVLET Bakanı Ali Babacan, önceki gün BDDK ve SPK gibi finansla doğrudan ilgili kuruluşların yanında Merkez Bankası, Halkbank ve Ziraat'in merkezlerinin de İstanbul'a taşınmasına karar verdiklerini açıklamıştı. Bu arada Türkiye Bankalar Birliği (TBB) de İstanbul'un bölgenin finans merkezi olması konusunda çalışmalar yürütüyor. Birlik bünyesinde çalışma komitesi oluşturulduğunu ifade eden Ziraat Bankası Genel Müdürü Can Akın Çağlar, 'Dünyadaki finans merkezlerinin resmini ortaya koyacağız. Bu çerçevede İstanbul'u nasıl konumlandırabileceğimizi ve nelerin yapılması gerektiğini tespit edeceğiz' dedi.

Akşam