Patronlar


Necla DALAN

Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ülker, 2023 yılında konsolide cirolarının 13,5 milyar dolar olarak gerçekleştiğini, aynı dönemde 817 milyon dolarlık da ihracat gerçekleştirdiklerini söyledi. Son 5 yılda 1 milyar dolar yatırımyaptıklarını kaydeden Ülker, “Ciromuzun yüzde 30’u yurtdışından… Ülker karlılıkta, Şok Marketler ciroda lider. Bu sene için de Türkiye ve yurt dışı toplam 330 milyon dolar yatırım bütçeledik. Türkiye’de kur politikaları aynen devam ederse 2024 yılında yüzde 10 büyüme öngörüyoruz” dedi.

Ali Ülker, borçları hakkında da bilgi vererek, “Globalde toplam borcumuz 2012 yılında 9 milyar doları geçiyordu. Bize ‘Gece nasıl uyuyabiliyorsunuz’ diyorlardı. Biz de rahatız, karşılığı var diyorduk. Godiva, United Biscuits gibi global satın almalar, Şok ve diğer grup şirketlerinin hızlı büyümeleri ve bunları kredilerle finanse etmemiz, evdeki hesabın çarşıya uymaması bizi 9 milyar doların üzerinde borçla baş başa bıraktı. Bunun 6,5 milyar dolarını sendikasyona bağladık. Borçluluğumuzu güzel bir seviyeye çektik. Yıldız Holding, 2024 Nisan ayı itibarıyla sendikasyon öncesi 6,5 Milyar dolar olan sendikasyon borcunu 1,1 milyar dolara indirdi. 2030’a kadar vademiz var ama biz erken ödemeyi planlıyoruz. Sendikasyon dahil global borcumuz 2,5 milyar dolar seviyesinde. Geleceğe parlak bakıyoruz” diye konuştu.

POLİNAS VE MARİNTÜRK SATIŞA HAZIR, KAPIDA BEKLEYENLER VAR

Ülker Ailesi’nin varlıklarını yurt dışına kaçırdığına dair dedikodular çıkarıldığına da değinen Ali Ülker, “Yıldız Holding’in de Yıldız Uluslararası Gıda’nın da tescil merkezi İstanbul’dur. İki şirkette de aynı yönetim kurulu var. Varlıkları ayırdıktan sonra satmayı düşündüğümüz Polinas ve Marintürk şirketlerimiz var. Onları satışa hazır hale getirdik. Kapıda bekleyenler var, görüştüklerimiz var. Avrupa ve Körfez ülkelerinden teklifler geliyor. Türkiye’ye ilgi olmasından mutluyuz” dedi.

FAHİŞ FİYATLAR İÇİN NEDEN SÜPERMARKETLER KONUŞULUYOR, RESTORANLARDA FİYATLAR KORKUNÇ”

Ali Ülker, fiyat artışlarıyla ilgili açıklamalar da yaptı. Simit fiyatının altında fiyata bisküvi sattıklarını anlatan Ülker, şöyle devam etti:

“Fiyatları piyasalar ve tüketici belirliyor. Girdiler ve üretim verimliliğini kontrol etmek önemli. Gramajı küçülen ürünlerimiz var ama büyüyenler de var. İsrafı engellemek adına küçültüyoruz. Fiyatı enflasyon üzerinde artanlar var. Çikolata bunlardan biri olmaya aday. Hammadde fiyatı bir ara 12 bin doları gördü. İnşallah düşer ve çikolatada o zammı yapmayız. Ama bugün çikolata Türkiye’nin gururu baklavanın altında… Biz pirinçte fahiş fiyat cezası yedik. Zabıta ithal ürünle kıyaslamış. Halbuki bizim ürünümüz farklı. Bazen en kaliteli ile en vasatı değerlendiriyorlar. İtiraz ettik ve nihayetinde ödemedik. Ham fahiş fiyat denince neden marketleri düşünüyorsunuz? Restoranlara gidiyorum, fiyatlar korkunç…”

“SÜRDÜRÜLEBİLİR VE SORUMLU BÜYÜMEYİ ESAS ALIYORUZ”

Ali Ülker, bu açıklamaları önceki gün Yıldız Holding Global Kamu İlişkileri Genel Müdürü ve Yıldız Holding Kadın Platformu Elçisi Begüm Mutuş, Yıldız Holding İnsan ve İş Destek Başkanı Bahattin Aydın ve Yıldız Holding Mali İşler Başkanı Fahrettin Ertikile birlikte düzenlediği toplantıda yaptı. Sürdürülebilir ve sorumlu büyümeyi esas alan bir anlayışla faaliyetlerini sürdürdüklerinin altını çizen Ülker, son yıllarda hayata geçirdikleri sosyal fayda odaklı projeler hakkında bilgi verdi.

Ülker, “Göreve başladığım 2020 yılında karlılığın nihai amaç olamayacağı inancıyla sosyal fayda konularına odaklanmayı seçtim. Dört yıllık görevim süresince sürdürülebilirlik, fırsat eşitliği, genç istihdamı gibi alanlarda belirgin mesafeler kat ettik. Türkiye’deki istikrarlı ve güçlü büyümemizi devam ettirerek küresel yatırımlarımızın da katkısıyla holdingimizin global liderliğini daha ileri taşımayı hedefliyoruz” değerlendirmesini yaptı.

YILDIZ HOLDİNG ÇALIŞMA İLKELERİ’NDE SONA GELİNDİ

Yıldız Holding Çalışma İlkeleri Platformu’nun çalışmalarına da değinen Ülker, şöyle devam etti: “Manifestomuz ve taahhütlerimiz hazır. Değerlerimizin eylem alanlarını ve performansını ölçümlemeyi de hedefleyen bu ilkeleri ‘Adalet, Şeffaflık ve Güvenilirlik, Kapsayıcılık ve Eşitlik, Etkin Yönetişim ile Sorumlu Lider Holding’ başlıkları üzerinden oluşturacağız. Bu değerlerin söylemden eyleme geçirilmesinin anlamlı olduğunun farkındayız. Hayata geçecek bu ilkeler için sistemli, ölçülebilir ve takip edilebilir bir yapıyı da inşa edeceğiz.”

98 FARKLI PASAPORTA SAHİP 80 BİN ÇALIŞANI VAR

Ali Ülker, Türkiye’den Hindistan’a, Çin’den Amerika’ya, Nijerya’dan İngiltere’ye çok geniş bir coğrafyada 98 farklı pasaporta sahip yaklaşık 80 bin çalışanı bulunduğunu da belirterek, sahip oldukları en büyük zenginliğin ‘insan’ olduğunu vurguladı.

Ülker, 2021’de Yıldız Holding Kadın Platformu’nu kurduklarını hatırlatırken Begüm Mutuş da holdingin bu vizyonla yürüttüğü projeler sayesinde son üç yılda kadın girişimciler için 10 milyon doları aşan değerde etki yarattığını söyledi. Mutuş, 110 Şok Market’te kadın kooperatiflerinin ürünlerinin satıldığını kaydetti.

RAKAMLARLA YILDIZ HOLDİNG

- Pladis, dünyada atıştırmalık sektöründe en hızlı büyüyen şirketi konumunda.Dünyada bisküvide ikinci, çikolatada 7’nci en büyük şirket. Atıştırmalık kategorisinde Türkiye’de lider. İngiltere, Suudi Arabistan ve Mısır’da bisküvide lider

-25’i yurt dışında olmak üzere toplam 46 fabrikaya sahip.

- 65 bini Türkiye’de olmak üzere yaklaşık 80 bin çalışanı var.

-Türkiye’de toplam 6 Ar-Ge Merkezi bulunuyor.

-Holdingin Çamlıca’daki kampüsünde 1800 sanat eseri sergileniyor. Bunların 800’e yakın çağdaş Türk ressamlarının eseri.

patronlardunyasi.com