Ekonomi


İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Murat Yalçıntaş, yılın ikinci çeyreğinde görülen çift haneli büyümeyi olumlu bulduğunu belirterek, "Ülkemiz krizin etkilerini üzerinden attı. Kriz öncesi döneme dünyadan önce döndü." dedi. 
 
2010'un ilk çeyreğinde yüzde 11,7 ile çift haneli büyüyen Türkiye, ikinci çeyrekte de beklentileri aşan bir oran yakaladı. Türkiye İstatistik Kurumu, 2010 yılının ikinci çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine oranla sabit fiyatlarla gayri safi yurtiçi hâsılanın yüzde 10,3'lük artışla 25 milyar 706 milyon TL olduğunu bildirdi.

Ekonomi dünyasının önde gelen aktörleri bu büyüme oranlarını memnuniyetle karşıladı. Türkiye İşadamları ve Sanayicileri Konfederasyonu (TUSKON) Başkanı Rızanur Meral'in ardından İTO Başkanı Murat Yalçıntaş çift haneli büyümeyi yerinde ve olumlu gördüğünü dile getirdi.

İTO Başkanı Murat Yalçıntaş, büyüme rakamlarının beklentilerini aştığına işaret ederken "Bizim öngörümüz büyümenin yüzde 8-9 civarında olmasıydı. Bu bizi ziyadesiyle memnun etti. Kamu sektörünün yatırımları yüzde 14,6 olurken özel sektörün yatırımları da yüzde 32,1'e dayandı. Büyümenin motoru özel sektör oldu." ifadelerini kullandı.

Büyümede başı çeken sektörlerin inşaat ve imalat olduğunu kaydeden Yalçıntaş, "Bu sektörlerin çarpan etkisi yüksek. Buralarda olacak büyüme diğer sektörleri de tetikleyecektir. Sonuç olarak yılın ikinci yarısında hiç büyümesek bile 2008 yılı büyüklüğüne ulaştık. Yani kriz öncesi dönemi yakaladık. Türkiye, krizin etkilerini üzerinden attı. Kriz öncesi döneme dünyadan önce geldi." değerlendirmesinde bulundu.

Murat Yalçıntaş, ülkede reel bir büyümenin söz konusu olduğunu vurguladı. Özel sektörün dayanıklı görünümünün çift haneli büyümeye önemli katkı sunduğunun altını çizdi.

Başkan Yalçıntaş, ekonomik ve siyasi istikrarın yanında kriz tedbirleri ile Merkez Bankası'nın uyguladığı politikaların çift haneli büyümede önemli bir payı olduğunu da sözlerine ekledi.