Finans


Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Nazım Ekren, Türkiye'deki yabancı bankaların mevduat çekmesinin risk oluşturduğuna dikkat çekerek, "Ancak en fazla yüzde 20'yi yurtdışına aktarabilirler. Bu nedenle risk görünmüyor" dedi.

Başbakan Yardımcısı Nazım Ekren, AK Parti MKYK toplantısında küresel ekonomik krizin Türkiye'ye etkileri konusunda bilgi verdi. Türk bankacılık sisteminin ekonomik krizden etkilenmediğine dikkat çeken Ekren, "Küresel krizi Türkiye için fırsata dönüştürmeye çalışıyoruz" dedi.

YABANCI BANKA RİSKİ

Nazım Ekren, Türkiye'de bulunan yabancı bankaların Türkiye'deki mevduatları merkezlerine aktarma riskinin bulunduğuna dikkat çekerken, "Bu konuyu yakından takip ediyoruz. Yabancı bankaların merkezlerine aktarma yapmaları durumu olabilir. Ancak bu konuda yüzde 20 sınırı getirilmiş bulunuyor. En fazla yüzde 20 aktarabilecekleri için bankacılık sistemimiz bundan fazla etkilenmeyecek" diye konuştu.

GURBETÇİ BİRİKİMİ TÜRKİYE'YE

Başbakan Yardımcısı Nazım Ekren, Maliye Bakanlığı'nın Avrupa'daki Türklerin Avrupa bankalarında bulunan mevduatlarını Türk bankalarına kaydırılması için çalışma yaptığını belirtti.

Ortadoğu'yu çekeceğiz

Küresel ekonomik kriz nedeniyle ABD ve Avrupa bankalarında bulunan özellikle Ortadoğu sermayesinin güvenli bir liman aradığına vurgu yapan Nazım Ekren, "Ortadoğu sermayesini Türk bankalarına çekmenin yollarını arıyoruz. Eğer bunu başarabilirsek Türkiye bu krizi fırsata dönüştüren bir ülke olabilir. Özellikle Çin sermayesini de Türkiye'ye çekmek gerekiyor. Bu konuda hazırlıklar yapıyoruz" diye konuştu.

Bilal Çetin/Yeni Şafak