Dünya


Gürcistan savaşı, küresel mali kriz ve petrol fiyatlarının düşmeye devam etmesi endişesi Rusya mali sektör ve üretim piyasasını kırılgan hale getirdi. Petrolün varilinde 1 dolarlık gerileme Rusya'ya yaklaşık 2 milyar dolar kayıp olarak yansırken, küresel mali kriz de Rusya borsasında yüzde 50'lere varan kayba neden oldu.

Rusya'nın, 8 Ağustos'ta gerçekleştirdiği Gürcistan operasyonundan bu yana 60 milyar dolara yakın para dışarı kaçtı. Cuma günü tekrar düşüşe geçen borsada üç kez işlemler durdurulurken yüzde 7'lik kaybın önüne geçilemedi. Tüm dünya ekonomilerinde yaşanan kriz nedeni ile gerileyen petrol fiyatlarının 70 doların altına inme ihtimali Rusya'nın korkulu rüyası.

Rusya'da Kamuoyu Vakfı tarafından gerçekleştirilen geniş katılımlı ankete göre halkın sadece yüzde 7'si ekonominin iyi yolda olduğuna inanıyor. Halkın yüzde 22'si ülkenin ekonomik yapısının çok zayıf olduğunu ifade ederken, yüzde 57'si de kırılgan olduğunu kaydediyor. Halkın yüzde 12'si yakın gelecekte önemli bir kriz beklemediğini kaydederken, yüzde 19'u bir kriz beklentisi içinde. Rusya'da 1998 yılında yaşanan ve doların 6 rubleden 36 rubleye fırladığı ekonomik krizin tekrarlanması herkesin korkulu rüyası.

Halkın yüzde 32'si uluslararası mali krizin Rusya ekonomisini olumsuz etkilediğini savunurken, yüzde 4'ü hükümetin bu krize karşı hiçbir şey yapmadığına inanıyor. Yüzde 25 yönetimin yerel ekonomiyi korumak için yeterli tedbir alındığına inanıyor. Ancak halkın yüzde 16'sı alınan tedbirlerin yetersiz olduğuna dikkat çekiyor.

YABANCI BANKALAR RUSYA'DAN ÇIKIYOR

Küresel mali kriz, Rusya'da faaliyette bulunan yabancı bankaların gelişim planlarını yeniden gözden geçirmelerine neden oldu. Son iki ayda yabancı bankalar aracılığı ile ülkeye giren 30 milyar doların 8 milyar doları geri çekildi. Rusya'nın en büyük mortgage kredisi veren bankaları arasında yer alan Home Credit Bank ev ve otomobil için kredi vermeyi durdurdu.

ICICI Bank Eurasia, yeni mortgage programları için kredi vermeyeceklerini, Swedbank Rusya da genişleme planlarını askıya aldıklarını açıkladı. Rusya'nın en büyük devlet bankası Sberbank da artık kredilerini çok sıkı kontrolle verecek. Bankanın hedefi yeni kredi dağıtmak yerine, dağıtılan kredilerin güvenli bir şekilde geri dönüşümünü sağlamak. Finans piyasalarında yaşanan krizin reel sektörü olumsuz etkilemesinden endişe ediliyor.

Moskova/Cihan