Patronlar


Sıla Özçelik 

Barrons'un dünyanın en iyi 100 kadın finans danışmanı listesinde ismi geçen ve Morgan Stanley'den Merril Lynch'e, Citigroup's Smith Barney'den bir çok bankanın finans birimine kadar yüksek topukları ile Wall Street'de kendine yer edinmiş bir çok kadın finans danışmanının ortak yönü erkeklerden farklı olarak geliştirdikleri iş yapma biçimleri. Listede Morgan Stanley'den 450 milyon dolarlık fon yöneten uzmanı Kathy Tully ile Salomon & Ludwin Mali Danışmanlık şirketinden Dalal Salomon gibi isimler var. Dünya piyasalarının kalbinin attığı Wall Street'in en iyi 100 kadın finans uzmanı şu anda 104 milyar dolarlık bir varlık yönetiyor.

Bu varlık miktarı iki yıl önce öngörülen büyüklükten bile yüzde 25 fazla ve şu anda erkek finans uzmanları tarafından yönetilen varlık miktarı ile hemen hemen aynı. ABD'deki Securities Industry Association'ın verilerine göre perakende brokerlık hizmetlerinde kadın finansçıların oranı bir yıl önceki yüzde 16'dan yüzde 19'a kadar yükseldi. Wall Street firmalarında işlerin yüzde 44'ü ise şu anda kadınalrın hakimiyeti altında. Bu oran 2003 yılında yüzde 37 olarak gösteriliyordu. Öte yandan Wall Street her ne kadar daha fazla kadın yatırımcı çalıştırmaya başlamış olsa da, 1998'den beri Citigroup's Smith Barney, Merrill Lynch ve Morgan Stanley hakkında büyük cinsiyet ayrımcılığı ve taciz davaları açıldı. Şimdilerde bir çok büyük broker şirketi ve bankaların yatırım birimleri üst yönetim kurullarında müşterilerini daha iyi temsil etmeleri için yalnızca kadın değil, farklı ırklardan gelen, farklı hayat deneyimleri olan ve farklı yönelim sahibi yatırım danışmanlarına yer veriyor. Amaçlanan şey ise daha geniş bakış açıları yakalayıp daha iyi sonuçlar yaratabilmek ve daha fazla müşteri sağlayabilmek.

Hemcinslerini piyasaya çekiyorlar
Erkeklerin egemen olduğu bir dünyada kendilerine has yatırım hizmeti tarzı geliştiren kadınlar, son yıllarda Wall Street firmaları tarafından da yoğun talep görmeye başladı. Merrill Lynch ve Citigroup gibi finans danışmanlığı şirketleri, işlenmemiş bir maden olarak gördükleri kadın yatırımcı pazarından pay kapabilmek için kendilerinin hemcinsi yatırım danışmanlarına yöneliyor.

Kadınların erkeklere orana servet yönetiminde ve bir işe başlamakta daha fazla kontrol sahibi olduğuna inanan uzmanlar, bu potansiyel müşteri tabanıyla da örtüşmesi için giderek daha fazla kadın yatırım danışmanını işe almaya başladı. Buna karşılık finans sektöründe kadınlar hala üst yönetim kurullarında cılız bir varlık gösteriyor. Uzmanlara göre bir çok potansiyel müşteri, erkek finans danışmanlarının karar mekanizmalarını ele geçireceğinden endişe ediyor. Buna karşılık kadın finansçıların kontrolün aslında müşteride olduğu hissi verdiği belirtiliyor. Paranın insanların konuşabilecekleri en özel konuların başında geldiğini söyleyen uzmanlara göre, kadın danışmanlar müşterileriyle o kadar farklı bir ilişki kuruyor ki, kimi müşteriler iş değiştirme kararlarını bile kadın danışmanlara sorarak alıyor. Hatta eşinin de yatırım yapmasını isteyen erkek müşteriler, ortak yatırım kararı alırken daha rahat iletişim kurmak için özellikle kadın finansçılardan yardım istiyor.

Kadınlar günlük hayatta da takipçi
Kadın finans danışmanlarının giderek daha fazla talep görmeye başlamasının temelinde ise erkek meslektaşları ile verdikleri hizmetteki stil farkı yatıyor. Kadın finansçılar, müşterileri ile daha çok senli benli görüşmeler yürütürken, erkekler bu konuda daha soğuk ve sert bir çizgi izliyor. Ayrıca kadın çalışanlar, sadece birlikte iş yaptıkları dönemler de değil normal günlük hayatta da müşterilerinin hayatlarını takip ediyor. Dönem dönem müşterilerini arayıp hayatlarındaki değişiklikleri öğrenmek ise kad