Patronlar


Vergi Konseyi'nin Antalya'da düzenlediği "AB Sürecinde Kayıtlı Ekonomiye Geçiş" konulu konferansın kapanış toplantısının sonucunda basın mensuplarının sorularını cevaplandıran bakan Unakıtan, Alkollü İçecekler İthalatçı ve Dağıtıcıları Derneği Başkanı Osman Ünlü'nün Türkiye'de toplanan vergilerin yarısından çok kayıtdışı içki satışı var iddialarını doğruladı. Unakıtan, özellikle şarapçılık sektöründe kayıtdışının had safhada olduğunu belirterek, Maliye'nin sahte, kaçak ve kayıtdışı satışın peşinde olduğunu söyledi.

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, sahte ve kaçak içkinin önüne geçebilmek için yeni bir kontrol sistemi geliştirdiklerini, içki şişelerinin bantlarına üretim aşamasında hologram ve özel mürekkep yerleştirileceğini anlattı. Unakıtan, "Bu konuda bir otomatik sistemi getiriyoruz ki, bütün içkilerin üretim safhasında iken bantlarına otomatik hologram ve özel mürekkep koyuyoruz. Onları da daha üretim safhasında aynen Maliye Bakanlığına bağlıyoruz. Maliye Bakanlığı'ndan yani Gelir idaresinden onları izleyeceğiz." dedi.

Dışarıda, rafta veya herhangi bir yere de, bir alet konacağını anlatan Unakıtan, "O aleti tuttuğumuz zaman içkinin kaçak mı değil mi olduğunu gösteriyor. Bu sayede sektörü hem disiplin edeceğiz hem de daha fazla kayıt altına alacağız. Hem de vatandaşımızın sağlığı için önemli olan kaçak içkiyi önlemiş olacağız." diye konuştu.

Bununla ilgili olarak Tütün Üst Kurulu ve Maliye Bakanlığı olarak üreticilerle işbirliği içinde olduklarını anlatan Unakıtan, kayıt dışı içki üretiminde özellikle bazı türlerin öne çıktığını ifade ederek bunun takipçisi olduklarını söyledi. Unakıtan, "Mesela şarap üretimindeki vergi kaybı Türkiye'deki toplanan vergilerin yarısından daha fazla. Bundan sonra artık kesin çözüm getireceğiz. Kaçağı asgari seviyeye indireceğiz". şeklinde konuştu.

İçki ticaretinde çifte fatura konusuna da çözüm getirmek için İsviçre, Amerika ve Brezilya'daki kontrol sistemini getireceklerini bildiren Unakıtan, "Bir iki yıldır Gelir İdaresi Başkanlığımız bu konunun üzerinde çalışıyor. Bu konuda artık son adımlar yakında atılacak. Bu konuda ihaleler yakında yapılacak." dedi.

Kaçak içkiyle ilgili yoğun denetim yapmayı düşündüklerini bildiren Unakıtan, özellikle turizm sezonunda turistik yörelere denetim elemanı takviye ettiklerini sözlerine ekledi.

"Kayıtlı ekonomi okullarda ders olarak okutulacak" 

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, kayıtlı ekonomiye geçişle haksız rekabetin ve gelir dengesizliğinin önleneceğini belirterek, kayıtlı ekonominin okullarda ders olarak okutulacağını söyledi. Toplumun bütün kesimlerini bir araya getirerek gerçekleştirilen Vergi Konseyi'nin toplantısında kayıtlı ekonomiye geçişin Türkiye açısında son derece önemli bir konu olduğunu anlatan Unakıtan, bunun sadece vergiyi değil, Türkiye'nin kalitesini artıracağını belirtti.

Kayıtlı ekonomiye geçişle haksız rekabeti ve gelir dengesizliğinin de önleneceğini ifade eden Unakıtan, "AB sürecinde ülkenin gerçek ihtiyaçlarını ortaya çıkartıp çözerek bu sürece hızlandırıyoruz. Toplumu açık ve şeffaf hale getiriyoruz. Açıklık ve şeffaflık ise ülkeyi ileriye taşıyor, Türkiye açık ve şeffaf bir topluma geçtiği için yabancı sermayenin girişi hızlandı." dedi.

Kayıtlı ekonomiye geçişi sağlamak için Milli Eğitim Bakanlığı ile de birlikte çalıştıklarını anlatan Unakıtan, "Okullarda kayıtlı ekonomiyi ders olarak koyacağız. Diğer ba