Ekonomi


Mortgage krizi nedeniyle ABD'de ev fiyatlarının düşmesi Türkler'i harekete geçirdi. Washigton'un en büyük emlak şirketi Long&Foster Companies Genel Müdürü Cleopatra Suel iç piyasadaki aşırı durgunluğa rağmen Türkiye'den gelen ilginin çok şaşırtıcı olduğunu söyledi.

Dünya piyasalarını sallandıran ABD'deki mortgage krizinin etkileri giderek büyüyor. Bugüne kadar 10 milyon eve bankalar yoluyla el konulurken önümüzdeki yıl 3,5 milyon kişinin daha evini kaybedeceği belirtiliyor. Mortgage kriziyle başlayan mali kriz dünya piyasalarını sallamaya devam ederken, emlak piyasasındaki düşüş de hızla devam ediyor.

Önümüzdeki yıl itibariyle 3 milyon 200 bin ev sahibinin daha evini kaybedeceği, ortalama yüzde 20 değer kaybeden emlak piyasasının yüzde 10 ila 20 arasında ayrıca düşüş göstereceği tahmin ediliyor. Büyük emlak şirketleri, mortgage krizinin orta sınıfı geçip yavaş yavaş lüks evleri de vurmaya başladığını ifade ediyorlar. Mali krizin reel sektöre yeni yansımaya başladığını ifade eden uzmanlar, şirket iflaslarıyla birlikte iş kayıplarının yaşanmaya başlandığına dikkat çekerek, ayda 1500-2000 dolar mortgage ödeyen beyaz yakalı kesimde de iflasların görülmeye başlandığını bunun önümüzdeki dönemde krizin derinleşmesiyle birlikte daha da artacağına dikkat çekiyorlar.

YATIRIMCI PİYASAYA GİRİYOR

Amerika'da özellikle emlak piyasasında devam eden kriz bazı kesimler için de fırsat doğurmuş durumda. Kriz devam ettiği için şu an kimsenin ev almaya yanaşmadığına, bankaların çok zor koşullar altında kredi verdiğine dikkat çeken emlakçılar bununla birlikte yatırımcıların yavaş yavaş piyasaya girmeye başladığını, evleri değerinin çok çok altında alarak ileride bununla servet yapacaklarını dile getiriyorlar. Mortgage krizi, Amerika'da milyonlarca kişinin evini kaybetmesine neden olurken bazı bölgelerde ev fiyatları aşırı derece düştüğünden bireysel anlamda yatırım yapma imkanı da doğurmuş bulunuyor. Evsahibi olmak isteyenlerin bu dönemde çok dikkatli davranmaya çağıran emlakçılar, imkanı olanların da bu fırsatı kaçırmaması gerektiğinin altını çiziyorlar.

Mortgage'ın vurduğu bölgeler

Mortgage krizi Amerika'da her tarafı aynı şekilde etkilemiş değil. Krizden en çok olumsuz etkilenen bölgeler Virginia'da Woodbirdge, Arizona ve California. Bu üç eyaletin belirleri bölgelerinde bankaların el koyması sonucu konut fiyatlarındaki düşüşler yüzde 50'nin üstünde. 200 bin dolarlık bir townhouse veya bahçeli, garajlı bağımsız single house fiyatı 70 bin ila 90 bin dolara kadar inmiş bulunuyor. Merkezi yerlerde ise fiyatlar ortalama yüzde 20 düşmüş bulunuyor. Örneğin başkent Washington DC'de fiyatlar yüzde 20 oranında düşerken başkente 30-35 dakika mesafede bulunan Woodbirdge veya Manassas'da düşüş yer yer yüzde 60'ı buluyor.

Amerika'da konut almanın yolları

Washington DC ve Virginia'daki Long&Foster Companies yetkilileri Gary A. Nester ve Cleopatra Suel ile yaptığımız görüşmede yerli ve yabancı ev sahibi olmak isteyenler için ilginç öneriler çıktı. “İmkanı olanlar bu fırsatı kaçırmamalı” cümlesinin altını çizen emlakçılar aynı zamanda gözden kaçırılmaması gereken noktaların da altını çizdiler. Mortgage piyasası ve geleceği ile ilgili emlakçılara sorduğumuz sorular ve verdikleri cevapların kısa bir özeti:

Belirsizilk büyük ölçüde devam ediyor. Kurtarma paketleri sonuç vermiş değil. Amerika'da 10 trilyon dolarlık mortgage piyasası var. Kriz, bu piyasayı yüzde 20 oranında vurdu, buharlaşan miktar 2 trilyon dolar.

Kriz devam ediyor ve fiyatların daha da düşeceği belirtiliyor. En az yüzde 10 en fazla yüzde 20 oranında düşüş yaşanabilir. Şirket iflaslarıyla birlikte mortgage krizi lüks ev sahiplerini de vurmaya başladı. Kriz şimdi o yöne doğru dönüyor.

Özellikle bazı bölgelerde ev almanın tam zamanı. Virginia, Arizona ve California'nın belirli bölgelerinde evler zaman zaman açık artırmaya çıkartılarak yok pahasına satılıyor. İmkanı olanların bu tür yerlerden ev almaları mantıklı.

Bankalar birbirlerine bile zor borç veriyor. Belirsizlik devam ettiğinden bankalar kredi vermekte oldukça zorlanıyor. Ama iyi bir kredi geçmişiniz varsa, istenilen tüm belgeleri temin ederseniz ve iyi bir emlakçınız varsa şansınız yüksek demektir.

Amerika'da ev almak için Amerika'da yaşama şartı yok. Ancak dışardan ev alıyorsanız alacağınız emlakın yüzde 20'sini peşin ödemek zorundasınız.
Eğer yabancıysanız ve Amerika'da ev almak istiyorsanız;

Vekalet vermek suretiyle sizin adınıza tüm işlemleri yapacak bir emlak firması veya emlakçı ile anlaşmak zorundasınız.

Emlakçı firmanın sizden istediği tüm belgeleri (maaş bordrosu, yıllık gelir, vergi beyannnameleri vs) temin eedeceksiniz.

Emlakçı firma bu belgelerle önce kredi veren bankaya başvurarak sizin için kredi paketi alacak.

Ali Akel/Yeni Şafak