Finans


2007 yılının ilk yabancıya banka satışı Tekstilbank"ta gerçekleşmek üzere. Tekstilbank"ın Türkiye"deki en eski yabancı banka olan ABN Amro"ya satışında son aşamaya gelindiği söyleniyor. Pazarlıkta satış fiyatı ise minimum 700 milyon dolar.

2006 yılında gündemden düşmeyen Türk bankalarının yabancı bankalara satışı veya ortaklığı 2007"de gündemden düşerken bankacılık kulisleri tekrar hareketlendi. Banka çevrelerinde konuşulanlara göre GSD Holding"in bankası Tekstilbank"ın yabancılara satışında son noktaya gelindi.

Tekstilbank"ın satışında Körfez ve Avrupa"dan birkaç bankayla görüştüğü kaydedilen GSD Holding"in Hollanda"nın önde gelen bankalarından ABN Amro ile el sıkışmak üzere olduğu söyleniyor.

GSD Holding ile ABN Amro"nun fiyat üzerinde pazarlıklarının sürdüğü belirtilirken görüşmenin borsadaki hisse değerinin iki katına yakın minimum 700 milyon dolar olduğu kaydediliyor. Borsada oluşan fiyattan Tekstilbank"ın toplam piyasa değeri ise 388 milyon dolar civarında. Tekstilbank"ın finansal iştiraklerinin de pazarlığa dahil edildiği söyleniyor. GSD Holding, Tekstilbank"ın yüzde 75"ine sahip. Yüzde 25"i ise halka açık bankanın 51 şubesi bulunuyor.

EN ESKİ YABANCI BANKA

ABN Amro ise Türkiye"deki en eski yabancı banka. 1921"den bu yana Türkiye"de operasyonları bulunuyor. Hollandalı ABN Amro"nun geçmişi 1800"lü yıllara uzanıyor. Hollanda Ticaret Topluluğu olarak Hollanda Kralı I. William tarafından kuruldu. 1990 yılında Hollanda"nın iki büyük bankası ABN Bank ve Amro Bank"ın birleşmesiyle ABN Amro Bank oldu. Türkiye"de de şubesi bulunan ABN Amro"nun 53 ülkede 4 bin 500 şubesi var. ABN Amro halen Barclays ile Avrupa mali hizmetler sektöründeki en büyük birleşme anlaşmasıyla sonuçlanabilecek görüşmeler yürütüyor.

TURGUT YILMAZ 'YOK' DEMİŞTİ

23 Mart"ta borsada Tekstilbank ve Tekstil Finansal Kiralama hisselerinde hızlı yükseliş yaşanmış ve kulislerde bir yabancı bankaya satış konusunda son aşamaya gelindiği söylentisi çıkmıştı. Aynı tarihte açıklama yapan GSD Holding Yönetim Kurulu Başkanı Turgut Yılmaz kamuya açıklanması gereken hiçbir özel durum olmadığını söylemişti.

Aynı açıklamasında Yılmaz yabancılara satışla ilgili "Hayır yok böyle bir şey, önümüzdeki beş yıl içerisinde olabilir, şu anda böyle bir şey yok. Bugün için hiçkimseye bir yetki vermiş değilim, kamuya açıklanmamış hiçbir özel durum yok. Ben beyanat vermiyorum, bugün için böyle bir şey yok. Kamunun bilmediği açıklamadığım herhangi bir durumum yok" demişti. Aynı dönemde Körfez bölgesinin üçüncü büyük bankası National Bank of Kuwait"in (NBK) yöneticisi George Nasra"nın da orta ölçekli bir Türk bankasının satın alınmasıyla ilgili görüştüklerini açıklaması, Tekstilbank"ın NBK"ya satıldığı yorumlarına neden olmuştu.

Yener Yalçın/Star