Ekonomi


Avrupa Birliği’nin en büyük gençlik örgütü liderleri TÜGİAD ev sahipliğinde İstanbul’da bir araya geldi. 500 binin üzerinde üyesi bulunan Avrupa Genç Girişimciler Konfederasyonu (YES for Europe) ve 1 milyon 600 binden fazla üyeli Avrupa Birliği Genç Girişimciler Organizasyonu’nun(JEUNE) lider ve yöneticileri gelecek stratejilerini belirlemek üzere toplandı.

Ocak ayında Porto’da yapılan seçimlerde YES for Europe Başkanlığına ikinci kez seçilen TÜGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Gürkan Yıldırım önderliğinde yapılan toplantının ardından düzenlenen TÜGİAD Beyaz Gece (AUnique Networking Experience) etkinliğinde yabancı misafirler TÜGİAD üyeleriyle bir araya geldi. Çok sayıda üyeninhazır bulunduğu toplantıya,ErikaRastelli (Almanya),Filippe Quinaz (Portekiz), RubenSans (İspanya), Benjamin Knoefler (YES Genel Müdürü), Alessandro Somaschini (İtalya) ve JEUNEBaşkanı Alberto Carvalhokatılarak kendi organizasyonlarını ve faaliyetlerini anlatan birer konuşma yaptılar.

‘AVRUPA PAZARINDA LİDERLİK YAPMAK BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ BİR KONU’

Bünyesinde 21 ülkeden, 500 binin üzerinde genç girişimci bulunan YES For Europe başkanlığına ocak ayında Porto’da yapılan genel kuruldaikinci kez seçilenTÜGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Gürkan Yıldırım,“Akabinde Dubai’de bizim düzenlediğimiz ve bütün yönetim kurulu üyelerinin bulunduğu Dubai’de bir toplantı gerçekleştirdik. Bugün İstanbul’da merkez ofiste tüm yönetim kurulu üyeleriyle bir toplantı daha gerçekleştirdik. Almanya, İtalya, İspanya ve Portekiz bugün burada bizlerle birlikte. YESfor Europe, Avrupa genç girişimcilerin çatı konfederasyonu ve biz de bir Türk STK’sı olarak Avrupa genç iş insanlarına iş gelişme anlamında Avrupa pazarında liderlik yapmak bizim için çok önemli bir konu.YESfor Europe üyelerinin yanı sıra Doğu Avrupa Birliği’ni temsil eden JEUNE, Genç Girişimciler Başkanı da bugün bizimle birlikte. Bu iki konfederasyonun başkanının yani benim ve diğer başkanın burada olması ve Türkiye başkanlığı altında bunların bir araya gelmesi bizim için değerli. Avrupa’daki Türk gençlerinin önündeki vize ve finansman erişim engelleriyle ilgili konuların ele alınması ve bunun bizim başkanlığımızda yapılması da bizim için ayrı bir önem ifade ediyor. YESforEurope’da ülkeler sivil toplum kuruluşları tarafından temsil ediliyor” dedi.

'TÜRK İNSANININ AVRUPA’DAKİ EN BÜYÜK SORUNLARIN BİRİSİ VİZE'

YESforEurope’un bugün 500 binin üzerinde bir üye sayısı olduğunu söyleyen Yıldırım, “Bu 500 binlik Avrupa pazarına Türkgenç iş insanları için bir serbest giriş anlamına geliyor. Ayrıca JEUNEAvrupa Birliği Genç Girişimciler Organizasyonu bünyesinde, 1 milyon 600 binden fazla üye bulunduruyor. Biz Türkiye’deki bir Türk STK’sı olarak, Avrupa’da bu iki çatı örgütü bir araya getirdik. Bundan büyük mutluluk duyuyoruz. Bundan insanımızın daha fazla faydalanmasını istiyoruz ve bunun için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Türk insanının Avrupa’daki en büyük sorunların birisi vize. Biz bunu başkanlık seçiminden itibaren masaya yatırdık. Bugün de burada vurguladık. Elimden geldiğince bu konuya eğildik. Yönetim kurulundaki ilgili Avrupa üyesi arkadaşlarımıza bu konuda nasıl bir çözüm üretilir diye istişarede bulunduk. Umarım bu konunun çözülmesine de katkı sağlayabiliriz” ifadelerini kullandı.

patronlardunyasi.com