Otomobil


Toyota Boshoku Türkiye, 500 bininci koltuk ve kapı setini üretti. Fabrikada düzenlenen törende, şirketlerinin kuruluşundan bugüne kadarki toplam yatırım meblağlarının 63 milyon YTL olduğunu ifade eden Toyota Boshoku Türkiye Başkanı ve üst yöneticisi Kunihiko Kiyohara, bu rakamın 2010 yılına kadar 120 milyon YTL'ye çıkacağını tahmin ettiklerini söyledi.

Kiyohara, 580 olan personel sayısının da 2010 yılında bin 200'e ulaşacağını kaydetti. Kiyohara, 3 yıldır aldıkları ödüllerin, toplamda 1 altın, 5 gümüş ve 3 bronz olduğunu ifade ederek, her yıl Brüksel'de yapılan, Toyota'nın Avrupa'da bulunan tedarikçilerinin temsilcileri olan yaklaşık 700 kişinin katıldığı yıllık toplantıda, bu yıl da ödüller aldıklarını ifade etti.

Kiyohara, "Bu toplantılarda adımız, (Türkiye'nin Adapazarı merkezinde bulunan Toyota Boshoku Türkiye) şeklinde anons ediliyor. Bu sayede içinde bulunduğumuz bölgenin tanıtımına büyük katkıda bulunmuş oluyoruz' dedi. Yatırım ve istihdamda büyüme yoluyla, çevre ve topluma katkıda bulunmaya devam edeceklerini anlatan Kiyhara, önümüzdeki yıl seri üretime başlayacaklarını ve Güney Afrika ile İngiltere'ye de ihracat yapacaklarını kaydetti.

Sakarya Valisi Nuri Okutan da otomotiv sanayiinin, sağladığı katma değer, istihdam ve etkileşim içinde olduğu diğer sanayi kollarıyla, ülke ekonomisindeki öncü sektörlerden biri olduğunu söyledi.Otomotiv yan sanayinin özellikle son 5 yıl içerisinde ileri bir düzeye geldiğinin ve batıda faaliyet gösteren orijinal ekipman imalatçılarına üretim yapacak standartlara ulaştığını belirten Okutan, şu ifadeleri kullandı: 'Türk otomotiv sanayi; bugün 100 binin üzerinde vatandaşımıza doğrudan, yaklaşık 750 bin kişiye de dolaylı istihdam sağlayan, çevre konusunda duyarlı, hızlı teknolojik gelişmelere ve küresel strateji değişikliklerine daha hızlı uyum sağlayan önemli bir sektör durumundadır. Sakarya'mızın ve ülkemizin bu konuda en önemli firmalarından biri de şüphesiz Boshoku firmasıdır.'

Toyota-Türkiye Fabrikası'nda üretilen tüm otomobillere, koltuk ve kapı içi döşemelerini üreten Toyota Boshoku fabrikasının özellikle son 3 yılda üretimdeki artışıyla 500 bininci sete ulaştığını anlatan Okutan, şöyle devam etti: 'Şehrimizin geleceği ile ilgili yaptığımız tüm planlarda Sakarya'nın otomotiv sektörünün en önemli merkezlerinden biri olması hususu üzerinde özel olarak duruyoruz. Sakarya'yı otomotiv sektörünün başkenti yapma konusundaki kararlılığımızdan vazgeçmeyeceğiz.'