Patronlar


Nedim Şener'in haberi

Erol Evcil'in şirketlerine kayyum olarak atanan TMSF uzmanlarının talebi doğrultusunda Sivas Demir Çelik satışa çıkarılırken, EREGE Metal'in Vakıfbank tarafından geri alınması yönünde görüş oluşturuldu. Evcil'in ve şirketlerinin TMSF'ye toplam 143 trilyon borcu olduğu da saptandı.

Bursa 2.Sulh Ceza Mahkemesi'nin 26 Haziran günü verdiği kararla çıkar amaçlı silahlı örgüt kurmak, kamu kurumları aleyhine dolandırıcılık, karapara akladıkları iddiasıyla Erol Evcil ve onun adına hareket eden Hüseyin Kayapalı dahil toplam 44 kişinin tüm mal varlığına el kondu. Erol Evcil'e ve onunla birlikte hareket eden kişilere ait Bursa, İzmir, Sivas ve Tekirdağ'da bulunan 20 şirkete kayyum olarak atanan TMSF uzmanları, şirketlerdeki durum hakkında bir rapor hazırladılar.

El konulabilir
Soruşturmanın tamamlanmasından sonra mahkeme şirketlerin Evcil'in olduğu yönünde karar verirse TMSF'nin şirketlere el koyması gündeme gelecek.
Şirketlerin ortakları resmi kayıtlarda farklı olmasına rağmen, para hareketleri ve yönetim merkezlerinin İzmir olması Evcil'e ait oldukları izlenimini veriyor.

EREGE, Vakıfbank'a
Evcil'in İzmir'deki şirketlerine giden kayyumlar, EREGE Metal'in sözleşmesinin fesh edilerek sahibi Vakıfbank tarafından geri alınması değerlendirmesinde bulundular. Halen Vakıfbank'a 92 milyon dolar borcu olan EREGE Metal'in Nisan 2006 taksidi olan 340 bin doları ödemediğini belirleyen uzmanlar, şirketin temerrüde düştüğünü bildirdiler. Kayyumlar, bu nedenle fabrikanın Vakıfbank'a iade edilmesinin uygun olacağını belirttiler.
Say Metal, 13 Temmuz 2002 tarihinde Vakıfbank'la bir anlaşma imzalayarak EREGE Metal'in 72 milyon dolarlık kredi borçlarını üstlenmiş ve fabrikanın sahibi olmuştu. Bankanın yaptığı masraflarla Say Metal'in üstlendiği toplam borç 91 milyon dolar olmuştu. Say Metal, bu borcu 2012 yılına kadar yüzde 7 faiz ile ödemeyi kabul etmişti.

Sivas Demir Çelik ihaleye çıkıyor

TMSF, Bursa Cumhuriyet Savcılığı'nın yaptığı operasyon kapsamında kayyum atanan şirketlerden Sivas Demir Çelik İşletmesi'ni (SDÇİ) 'iktisadi ve ticari bütünlük' kapsamında satışa çıkarıyor. SDÇİ daha önce de batık bankalara olan borçlarından dolayı TMSF bünyesindeydi. İcra İflas Yasası'na göre satılan şirket daha sonra Erol Evcil tarafından ele geçirilmişti.
Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Dairesi'nin (KOM) telefon dinlemesi sonucunda Evcil'in eline geçtiğini belirlediği SDÇİ'de görev yapan kayyum, şirket ile ilgili şu tespitlerde bulundu:

'İzmir'den yönetiliyor'
"SDÇİ'nin tüm idari ve mali işlemleri İzmir'den yönetildiği için müdür sıfatı taşıyan hiç kimse bulunmuyor. Şirketin yüksek miktarlı borçları için hesaplarda para tutulmuyor ve para giriş çıkışı İzmir üzerinden gerçekleştiriliyor. Şirketin hiç nakdi ve parası olmadığı için enerji sorunlarının acilen çözülmesi gerekiyor. Günlük 1500 ton hurda demire ihtiyacı olan şirketin stokunda hiç malı olmadığı için üretim durma aşamasına gelmiş."
Evcil, TMSF'den Hasan İncekara ve Basri Ocak aracılığıyla Sivas Demir Çelik'e sahip olurken, Sivaslı olan Devlet Bakanı Abdüllatif Şener ile 29 Eylül 2004'te Ankara'da bir görüşme yaptı.
Şener, fabrikanın taşınmaması ya da sökülmemesi şartıyla Evcil'le mutabık kaldı. Evcil, bir gün sonra TMSF'ye 2 milyon 390 bin dolar, 14 Ekim 2004'e kadar da beş taksitte 6 milyon 390 bin dolar gönderdi ve Sivas Demir Çelik'in sahibi oldu. TMSF kayıtlarında Sivas Demir Çelik'in halen 98 milyon YTL borcu görünüyor.
TMSF'nin iktisadi bütülük kapsamında ihaleye çıkaracağı fabrikaya talep çıkmazsa borçlarına karşı TMSF tarafından alınacak. Fabrika bir yıl çalıştırıldıktan sonra yeniden satışa çıkarılacak.