Patronlar


Danıştay Dava İdareleri Genel Kurulu'ndan Telsim ihalesini 4.5 milyar dolarla kazanan Vodafone'a izin çıktı. Mahkeme, Telsim'in Vodafone'a satışına izin verdi. Devir işlemleri hafta içinde yapılacak.

Uzan Grubu'nun borçları nedeniyle TMSF'ye devredilen Telsim için 14 Aralık 2005 tarihinde yapılan ihalede en yüksek teklifi 4 milyar 550 milyon dolarla İngiliz Vodafone verdi. İhaledeki en yüksek ikinci teklif ise 4 milyar 530 milyon dolarla Kuveytli MTS’den geldi.

Rekabet Kurulu'nun da satışa onay vermesi ile birlikte Telekomünikasyon Kurulu (TK) ile Vodafone arasında imzalanacak imtiyaz sözleşmesi taslağı Danıştay'a gönderildi.

Vodafone asıl olarak İtalya, Almanya, Japonya, İspanya ve İngiltere'de faaliyet gösteriyor ancak ABD ve Ortadoğu’da da faaliyetleri var. Toplam 41 ülkede faaliyette olan Vodafone'un 60 bine yakın çalışanı ve 179.3 milyon abonesi bulunuyor. Londra ve New York borsalarında hisseleri işlem gören Vodafone'un borsa değeri ise 15 Kasım 2005 tarihi itibariyle 80 milyar sterline yaklaştı. Telsim ise yaklaşık 11 milyonluk abonesi ile Türkiye'nin ikinci GSM operatörü. Vodafone'un Türk cep telefonu pazarına girişiyle rekabetin artması ve buna paralel olarak fiyat ile hizmet kalitesinin tüketicinin lehine gelişmesi bekleniyor.

4.5 milyar doların hepsi kasaya girmeyecek

Telsim ihalesinde oluşan 4 milyar 550 milyon dolarlık fiyat sonrasında satıştan Motorola ve Nokia da pay alacak. Motorola, 2.5 milyar doları aşan bedelin yüzde 20’sine denk gelen 410 milyon dolar alacak. Şirket anlaşma kapsamında Telsim’den olan alacaklarını 500 milyon dolar karşılığı Bayındırbank’a temlik etmişti. Bu tutar da eklenince Motorola’ya gidecek rakam 910 milyon dolara çıkıyor.

Nokia ise toplam bedelin yüzde 7.5’ine denk gelen 341 milyon 250 bin dolarlık tutar alacak. Telsim Yönetim Kurulu Başkanı Ferruh Tunç, Motorola ve Nokia ödemeleri dışında Telsim’in satışından elde edilen 4 milyar 550 milyon dolarlık rakamda Türkiye’ye kalan paranın 3 milyar 298 milyon dolar olacağını belirtmişti. Tunç, “KDV bu satıştan TMSF’ye düşecek pay oranında tatbik edilmeyecek, yani istisna olacak. Tamamı üzerinden KDV alınmayacağı açık. Gerçekleşen satıştan TMSF’ye düşen kısım ne ise satış bedelinin o oranı KDV’ye tabi olmayacak” dedi.