Kültür-Sanat


Lise öğrencisi Jill, sıradan bir bebek bakıcılığı işi için gözlerden uzak bir tepede, güzel bir evdedir. Çocukları uyuttuktan, kapıları kilitleyip alârmı çalıştırdıktan sonra koca ev kendine kalmıştır. Ama bir yabancı, tedirgin edici bir şekilde defalarca arayarak çocukları kontrol etmesini söyleyince, Jill paniğe kapılır. Genç kız arayan numarayı takip ettirip, aramaların evin içinden yapıldığını öğrendiğinde korkusu dehşete dönüşür. Evden sağ çıkmak istiyorsa, Jill’in savaşmak için tüm gücünü toplaması gerekmektedir. 
 
“Filmin orijinalinden daha çok psikolojik gerilim olmasını istedik. Dehşet görmediklerinizde yatıyor, gördüklerinizde değil. Birisi tarafından sürekli izlenen bir kızı bir eve hapsetmek gerçekten özdeşleşebileceğiniz ve korkutucu bir olgu. Hepimizin tanıdığı çocuk bakıcıları vardır, ya da kendimiz bu işi yapmışızdır. Filmi korkunç yapan şey, içindekilerin hepimizin başına gelebilecek olması. En büyük kabuslarımızdan biri, ailemizden birinin bu şekilde tehlikede olmasıdır”.
[Yapımcı John Davis]

BİR KLASİĞE YENİDEN HAYAT VERMEK...
1978’de, zamanının en korkunç filmlerinden biri beyaz perdeye geldi ve dünyadaki tüm çocuk bakıcılarını paniğe sürükledi. Bir çok kez taklit edilse de (“Scream/Çığlık”), asla kopyalanmayan “When a Stranger Calls”da dehşete düşmüş bir genç kız başrol oynuyordu…. Hiç durmadan çalan telefon…. ve fısıltıyla dile getirilen tehditler bugüne dek çekilmiş en gerilim yüklü sekanslardan biri için zemin hazırlıyordu. Carol Kane, yüzü olmayan bir adamın “Çocukları kontrol ettin mi” diye tekrar tekrar soran meşum telefonlarıyla dehşete düşen bir çocuk bakıcısını canlandırmıştı. O zamandan beri bir kült olan bu film, psikolojik gerilimlerin çıtasını yükseltmiş ve türünün geleceğine örnek oluşturmuştu.

Yarım asırdan sonra, Sony Pictures Entertainment’ın eski eş başkanlarından Ken Lemberger filmi tekrar yapmaya karar verdi. “Sony’den ayrılırken, Amy Pascal’a tekrar film malzemesi bulmak için arşive ve dolaba kaldırılmış yapımlara bakmamın mahsuru olup olmadığını sordum” diyen Lemberger, şöyle devam ediyor: “Ticari açıdan muazzam bir başarı getirmemiş filmleri tararken, dikkatimi çeken ilk film “When a Stranger Calls” oldu. Orijinalinden hatırladığım kadarıyla, gördüğüm filmler arasında muhtemelen en korkunç ilk 20 dakikaya sahipti”.

YAPIM HAKKINDA
Başrollerini Camilla Belle (“The Ballad of Jack and Rose”, “The Chumscrubber”), Brian Geraghty (“Jarhead”), Katie Cassidy (“Click”) ve Clark Gregg’in (“In Good Company”) paylaştığı filmi Simon West (“Lara Croft: Tomb Raider”, “Con Air”) yönetti. Steve Feke ve Fred Walton’ın filmine dayanan senaryoyu Jake Wade Wall (“Halloween Retribution”) kaleme aldı.

Yapımcılığını John Davis (“Flight of the Phoenix”, “Alien vs. Predator”), Ken Lemberger (“All the King’s Men”) ve Wyck Godfrey (“I, Robot/Ben Robot”), yönetici yapımcılığını ise Paddy Cullen’ın (“Bring It On) gerçekleştirdiği filmin görüntü yönetimi A.C.S.’den Peter Menzies, Jr.’ın, yapım tasarımı Jon Gary Steele’in, kurgusu Jeff Betancourt’un, kostüm tasarımı Marie-Sylvie Deveau’nun, müziği James Dooley ve kastı da Nancy Nayor imzasını taşıyor.