Patronlar


Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu Başkanı Mümtaz Tahincioğlu'nun, Formula 1 ödül töreniyle ilgili sözlerine sert tepki gösterdi.

"Böyle tabansız insanlarla Türkiye bir yere gidemez.' diyen Hisarcıklıoğlu, Mümtaz Tahincioğlu'nun istifa etmesini istedi.

Başkan Hisarcıklıoğlu dış ticaretten sorumlu Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen ile birlikte Manisa'nın Alaşehir ilçesinde yapılan gümrüğün açılış törenine katıldı. Bakan Tüzmen'den sonra kürsüye gelen Rifat Hisarcıklıoğlu, bugünkü gazetelerde haberi çıkan Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu Başkanı Mümtaz Tahincioğlu'nu eleştirdi.

TOBB, Mümtaz Tahincioğlu'nun istifasını istiyor.

Türkiye'nin Formula 1 organizasyonundan alnının akıyla çıktığını, bundan herkesin gurur duyması gerektiğini anlatan başkan, birinciye ödülünü KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat'ın verdiğini hatırlattı. Ancak Tahincioğlu'nun 'Bu işten haberim yoktu, olsaydı engellerdim.' şeklinde açıklama yaptığını söyleyen Hisarcıklıoğlu, "Adının başında ne yazıyor? Türkiye yazıyor. Bu konuda herhalde bakanlık gerekli işlemi yapacaktır. Türkiye'nin Otomobil Sporları Federasyonu Başkanı bir başka ülkenin başkanı gibi konuşamaz. Burada bir tabansızlık örneği gördük. Ödül töreni kağıdının altında imzası var. Sıkıştı mı 'benim haberim yok' diyor. Böyle tabansız insanlarla Türkiye bir yere gidemez. Eğer başında bulunduğun kurumun unvanını taşıyamayacaksa bir insan, o makamları terk edip gitmeli. Engellemeye çalıştığın kim? Türkiye Cumhuriyeti devlet protokolünde 1 nolu insan. Dünkü Genelkurmay devir teslim töreninde Cumhurbaşkanımızın yanında oturan şahıs. Senin gücün onu engellemeye yetmez.' diye konuştu.