Patronlar


Son günlerde en ilginç bulduğum haberlerden biri, Hollanda'daki 65 yaşındaki bir adamın, hayatından kesitler içeren bir filmi, mezar taşı görevi görecek bir LCD ekrandan yayınlayacağıydı. Ülkemizde böyle bir şey olsa günlerce "Caiz midir?" "Soyguncular LCD ekranı ne kadar sürede götürür?" soruları gündemi bir hayli meşgul ederdi.

Bu yazıda sizinle paylaşacağım diğer haberler ise, hisse senetleriyle ilgili. Türkiye'de ilk kez bir web sitesinin formuna üye bir kişi yazdıklarından dolayı Serbest Piyasa Kurulu (SPK) tarafından para cezasına çarptırıldı. Daha önceleri web sitesi sahiplerine benzer cezalar kesilmişti. Ancak site üyesine siteye yorumlarından ötürü ceza kesilmesi ilk kez oluyor. Foruma üye olan kişi bir şirketle ilgili hisse senedi tüyolarında bulunmuş ve SPK tarafından "gerçeğe aykırı, subjektif" olarak değerlendirilmiş yazılanlar.

Bir diğer ilginç gelişme ise Google'ın en son hisse senetlerinin artış nedeni. Bush yönetimi tarafından Google'dan site yapılan aramaların örnek dökümününü istemesiyle ilgili dava sonuçlandı. Müşterilerin özel hayatlarına müdahale edildiği kararını alan mahkeme Google'ın hisse senetlerinin artışına neden oldu.

Türkiye'nin Kurumsal Sosyal Sorumluluk Platformu
www.kurumsalsosyal.com

Bu hafta şirket olarak yaptığımız bir projeden bahsetmeden edemeyeceğim. Herkesi, özellikle iş dünyasını ilgilendiren online bir proje olan Türkiye'nin ilk ve tek "Kurumsal Sosyal Sorumluluk Projeleri Platormu" KurumsalSosyal.com'u hazırlayarak yayına verdik. Kısa sürede iş dünyasının ilgisini çekmeyi başaran portala 15 günde 50'ye yakın proje gönderildi. Sitenin en önemli özelliklerinden biri, Türkiye'deki tüm sivil toplum kuruluşlarına birer sayfa ayrılması. Sitede ayrıca, projelerine destek arayanlar için seslerini duyuracakları bir bölüm bulunuyor. Ancak sitenin ayakta kalabilmesi ve daha da fazla kişi ve projeye ulaşabilmesi için, desteğe ihtiyacı var. Destek vermeye gönüllü firmalarla sponsorluk görüşmeleri devam ediyor.

Dünya gazetelerine bire bir ulaşın
www.pressdisplay.com

İçlerinde Hürriyet, R adikal, Zaman gibi 6 Türk gazetenin de bulunduğu dünyadaki 55 farklı ülkeden, 250 gazetenin her sayfasına detaylı bir şekilde PressDisplay'den ulaşabiliyorsunuz. Bir hafta ücretsiz faydalanabileceğiniz web sitesinde 10 USD'den 30 USD'ye kadar aylık abonelik seçenekleri mevcut. Özellikle yurtdışındaki gazeteleri bire bir okumak isteyenler için çok düşük maliyetli ve pratik bir yöntem.

2025'te dünya savaşı
http://games.swirve.com/earth

Savaş ne kadar kötü bir şey olsa da oyunseverler için vazgeçilmez bir tür. Bilmiyorum Patronlar Dünyası'nı takip edip online oyun oynayan var mıdır? Böyle bir köşe hazırlayıp da zamanında arkadaşlarımla oynarken çok eğlendiğimiz Earth 2025'den  bahsetmeden edemeyeceğim. Bu sanal dünyada 20.000 online oyuncu aynı anda ülkelerini inşa ediyor, müttefiklerini, rejimlerini ve stratejilerini belirleyerek amansız bir savaşın içine giriyor. Jetlerle hava saldırıları, endüstriyel, teknolojik yatırımlar, casuslar, nükleer, kimyasal, biyolojik silahlar oyunun içeriğini oluşturan öğelerden. Aylık turnuvalara ücretsiz katılabiliyorsunuz. Oyunda dikkat edilmesi gereken nokta, çok güçlenme