Patronlar


Dünya pazarında daha etkin pazar sahibi olabilmek için piyasaya dönük satış potansiyelini artırmayı hedefleyen Sabancı Topluluğu, pazarda daha etkin yer almak istiyor. Bu amaçla kurulacak 'İklimlendirme Merkezleri' Türkiye çapında açılacak 103 mağaza ile hizmet verecek.
Hacı Ömer Sabancı Holding'te düzenlenen toplantı ile Sabancı Holding'in kurmayı amaçladığı 'İklimlendirme Merkezleri, 'İklimsa' tanıtıldı. Tanıtım toplantısında Konuşan Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, yeni bir vizyon ve amaçla bu sektörde etkin hizmet vermeyi amaçladıklarını söyledi. Kompleks bir yaklaşımla İklimsa'yı Türkiye'ye sunduklarını anlatan sabancı, değişen ve gelişen şartların etkisiyle tüketicilere bu hizmeti Sabancı kalitesi ve tecrübesiyle sunacaklarını anlattı.

Sabancı Holding Gıda ve Perakendecilik Grup Başkanı Haluk Dinçer de, klima alanında distribütör olarak 20 yıldan fazla deneyimleri bulunduğunu belirterek, 'Bizi farklı kılan hizmet kalitemiz olacak. Sabancı olarak liderlik ve hizmet yarışına devam ediyoruz. İklimsa, iklimlendirmede tek adres olacak' dedi. Dinçer, sorular üzerine de bu yıl sonu itibariyle İklimsa'da 70 milyon dolar, önümüzdeki yıl için de 100 milyon dolar civarında ciro beklentilerinin olduğunu bildirdi.

KLİMA VE KOMBİ PAZARI

İklimsa Direktörü Adnan Paputçu da, dünya ve Türkiye'deki iklimlendirme pazarına değinerek, dünyada klima pazarının 2000-2005 yıllarında 1,5 kat, Türkiye'de 6 kat arttığını ve Türkiye klima pazarının geçen yıl 850 bin adet seviyesinde gerçekleştiğini kaydetti. Paputçu, dünyada en büyük klima pazarının Çin olduğunu, bu ülkenin yıllık üretim kapasitesinin yılda 60 milyon adeti bulduğunu söyledi. Avrupa'da en büyük 3. pazar olan Türkiye'de bu yıl klima pazarının 1 milyon adete çıkmasının beklendiğini ifade eden Paputçu, Çin'den
ithalat yapan 40'dan fazla firmanın bulunduğu ve ciddi bir rekabetin yaşandığı Türkiye'de pazara 100'ün üzerinde marka sunulduğunu belirtti.

Adnan Paputçu, Türkiye'de yerli üreticilerin kapasitelerinin yıllık 2 milyon adet olduğunu ve geçen yıl 375 bin adetlik ihracat yapıldığını söyledi. Kombi pazarına da değinen Paputçu, Türkiye'de bu yılki kombi
pazarı hedefinin 540 bin adet olduğunu ve pazarda ithalat yoğunluklu İtalya, Almanya ve Fransa'dan 30'un üzerinde marka yer aldığını kaydetti.
Paputçu, kombide Türkiye'de yerli üreticilerin kapasitesinin yıllık 750 bin adet olduğunu ve 2005 ihracatının 300 bin adet seviyesinde gerçekleştiğini belirterek, İklimsa olarak 2010 yılı itibariyle hem klima hem kombi pazarında yüzde 15 pazar payı hedeflediklerini bildirdi.

Türkiye'de henüz 17 ilde doğalgazın bulunduğuna işaret eden Paputçu, 2 yıl içinde 4 il, 5 yıl içinde de 58 ilde daha doğalgaz kullanımını beklediklerini, bunun pazarı büyüteceğini söyledi.

'ÜRETİME DÖNÜK ORTAM BULAMADIK'

Paputçu, İklimsa merkezlerinde Mitsubishi Heavy Industries Ltd., Sharp, Midea'dan oluşan 3 yabancı ve kendi markaları olan Samui ile, kombide Beretta ile toplam 5 markada 55 farklı ürün satacaklarını
bildirdi. İklimsa merkezlerinin tamamının yetkili satıcılardan oluştuğunu ve bu bu merkezlerin inşaat işlerinin tamamen bitirildiğini, şu anda ekipmanların sevk edildiğini belirten Paputçu, 'Mayıs sonu itibariyle Türkiye'ye yayılmış 103 İklimsa merkezi açılacak. Bu sayıyı, yıl sonu itibariyle 200'e çıkarmayı hedefliyoruz' dedi.
Paputçu, ilk İklimsa'nın Cuma günü Antalya'da açılacağını, ondan sonra kısa sürede çok sayıda merkezin açılacağını söyledi.

Toplantının ardından Güler Sabancı, açılacak 'İklimsa Merkezleri'nin örneği konum