Spor


Juventus'tan boşalan şampiyonluk unvanını Inter aldı !

2005/06 şampiyonu Juventus, 4. sırada yer alan Fiorentina ve 6. sırada yer alan Lazio'nun "Temiz Ayak" operasyonunun ardından açılan dava sonucunda küme düşürülmesi ve Milan'ın da puan cezası almasıyla birlikte Torino ekibinden boşalan şampiyonluk koltuğuna Inter oturdu.

Geride kalan sezonun şampiyonu Juventus Serie B'ye düşürülerek puanları silinmiş ve 2. sırada yer alan Milan Serie A'da kalmasına rağmen Avrupa kupalarından men edilerek puanları silinmişti.

Serie B'ye düşürülen takımlar ve Serie A'da kalarak puanları silinen Milan'ın yaptığı itirazların ardından cezaların son halini almasıyla birlikte İtalya Futbol Federasyonu resmi açıklamayı yaparak 2005/06 sezonunda şampiyonu olarak Inter'i tescil edecek.

İtalya futbol tarihinin en büyük futbol skalndalının patlak vermesinin ardından verilen cezalar ile birlikte son şampiyonun unvanını kaybetmesi ve küme düşmesiyle birlikte 2005/06 sezonu şampiyonluk koltuğu boş kalırken İtalya Futbol Federasyonu yaptığı oylamanın ardından Inter'in şampiyonluğu almasına karar verdi.

En son 1989'da Scudetto yapmayı başaran Inter de böylece uzun süren şampiyonluk hasretine bu şekilde olsa da son vermiş olurken yeni sezonda da bir çok kuvvetli rakibin cezalı olması ile yine Inter en büyük şampiyonluk adayı ve Milano ekibinin en ciddi rakibi ise başkent ekibi Roma !