Patronlar


Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Oğuz Satıcı, Mayıs ayı ihracat rakamlarını açıklamak için gideceği izmir'de TİM Başkanlığına yeniden aday olduğunu da resmen ilan edecek. 2001 yılından bu yana Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanlığı görevini sürdürmekte olan Oğuz Satıcı, açıklamadan sonra Ege ihracatçı Birlikleri Başkanlar Kurulu ile biraraya gelip desteklerini isteyecek. Satıcı, ihracatçıların yanı sıra izmir Ticaret Odası, Ticaret Borsası ve Ege Bölgesi Sanayi Odası'nı da ziyaret edecek.

59 ihracatçı birliği, 22 ihracatçı sektör ile
ihracatçılara ve ihracatçı birliklerine hizmet veren 13 genel sekreterliği temsil eden TİM'in seçimlerinde İstanbul'dan sonra Ege Bölgesi'nin önemi büyük. Çünkü en çok delege bu iki bölgede bulunuyor. Kulislerde ise İstanbul ve Ege'nin desteğini alan adayın seçimde ipi göğüsleyeceği konuşuluyor.

Anadolu'yu geziyor
Bu arada TİM seçimlerinin Temmuz ayı içinde yapılması gerekiyor. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan onur konuğu olarak genel kurula çağırılacağından seçim tarihi için başbakanlıktan cevap bekleniyor. Satıcı' dan önce geçen ay İstanbul Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Metin Altuğ, TİM Başkanlığı için aday olduğunu açıkladı. Altuğ, adaylık nedenini "Mevcut yönetimin ihracatla, ihracatçıyla, yani kendi işimizle ilgilendiği kanaatinde değilim. İhracatçının desteğe, ilgiye ihtiyacı var. Bunu sağlamak için aday olma ihtiyacı hissediyorum" sözleriyle özetlemişti.

Altuğ, 1999 yılından bu yana İstanbul Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği'nin yönetiminde yer alıyor. Altuğ, çikolata sektöründe Süper Çikolata isimli şirketiyle faaliyet gösteriyor. Kulislerde İstanbul'daki ihracatçı birliklerinin bölündüğü, tekstil ve hazır giyim dışındakilerin Altuğ'a destek vereceği konuşuluyor. Akdeniz ve Karadeniz'deki ihracatçı birliklerinden de destek aldığı öne sürülen Metin Altuğ, bir aydır Anadolu'yu geziyor.

Oğuz Satıcı ile Metin Altuğ, ikinci kez TİM seçimlerinde karşı karşıya gelecek. Satıcı ve Altuğ, 2001 yılındaki seçimlerde 8 yıldır TİM Başkanlığı yapan Okan Oğuz'la yarışmışlardı. Oğuz'ın TİM İcra Kurulu'na sektör temsilcisi olarak girememesi nedeniyle aday olamadığı başkanlık seçimlerinde 240 delegeden 222'si oy kullandı. Oğuz Satıcı 128 oyla başkanlığı kazandı. Metin Altuğ ise 94 oy aldı.

Necla Dalan/Vatan