Patronlar


Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Türkiye'de bütün vaktini araştırmaya ayırmış 'tam zamanlı araştırmacı' yetiştirilmesi gerektiğini belirterek, yurt dışına mastır ve doktora yapmak üzere bin öğrenci göndereceklerini kaydetti.
Milli Eğitim Bakanlığı ile SANKO Holding arasında 'İnteraktif İngilizce Öğretimi Yazılım Bağışı' protokolü imzalandı. Protokol törenine Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, SANKO Holding Yönetim Kurulu Başkanı Abdülkadir Konukoğlu'nun yanısıra çok sayıda davetli katıldı.

Törende bir konuşma yapan Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Türkiye'nin AR-GE konusunda büyük sıçrama yaptığını belirterek, "Hükümetimiz döneminde AR-GE'ye ayrılan kaynaklar ile geçmiş hükümetleri kıyasladığımızda arada dağlar kadar fark var" diye konuştu. Yurt dışına mastır ve doktora yapmak üzere bin öğrenci göndereceklerini hatırlatan Çelik, "Bu 5 yıl süren bir program olacak. Tam zamanlı olarak araştırmacı yetiştirmek zorundayız" dedi.

İngilizcenin bir dünya dili olduğuna işaret eden Bakan Çelik, İslam Konferansı'nda bile delegelerin çoğunun İngilizce konuştuğunu kaydetti. Gazetecilerden, hükümet yetkililerini kapsayan geniş bir yelpazede herkesin İngilizce bilmesi gerektiğini ifade eden Çelik, "Ancak bu sayede 21. asır sözde değil, özde Türk asrı olur" ifadesini kullandı.

Türkiye'de uzun yıllar boyunca dil eğitimi yapmakla dil öğretiminin birbirine karıştırıldığını belirten Çelik, bu yöntemden başarı elde edilemediğini vurguladı. Söz konusu sorunları çözmek için müfredatta değişiklik yapıldığını anımsatan Çelik, "Ancak bunun sonucunu 8 yıl sonra ölçebileceğiz" dedi.

Okulları bilgisayarla donatacaklarını dile getiren Çelik, geçtiğimiz yıl başlatılan Bilgisayarlı Eğitime Destek kampanyası çerçevesinde en az 8 dersliği bulunan tüm okullarda bilgisayar labaratuarı kuracaklarını aktardı.

Çetin Altan'ın 'İnsanların bir kısmı toprağa girerler, bir kısmı ansiklopediye" sözünü, "Bazı insanlar toprağa girerler bazı insanlar ise gönüllere girerler" şeklinde değiştiren Çelik, pek çok doğulu iş adamının geldiği toprakları unutarak Batı'ya yerleştiğini, oysa bu bölgelere de yatırım yapmanın ihmal edilmemesi gerektiğini aktardı.

Törende bir konuşmada SANKO Yönetim Kurulu Başkanı Abdülkadir Konukoğlu, Suriyeli ve Halepli işçilerin bile İngilizce konuşabildiğine işaret ederek, "Biz dil bilmediğimiz için yurt içinde ve yurt dışında büyük sıkıntılar yaşıyoruz. Bu nedenle proje bana geldiğinde hemen kabul ettim" şeklinde konuştu.

Ankara/Cihan